| eXplosSive a întrebat:

Exista niste intrerupatoare in casa, din care se regleaza chiar si intensitatea luminii. Stie cineva, daca pun un bec de 100W, si las intensitatea la jumatate, becul va consuma tot 100W, sau este redus si consumul?

Mie logic mi s-ar parea sa fie asa, dar poate ma insel... nu-s electrician happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Variatoarele de tensiune reduc intensitatea luminii si nu au nici o legatura cu consumul becului.Numai bine.

| LIN2010 a răspuns:

Variatorul de tensiune modifica valoarea tensiunii cu ajutorul unei rezistente variabile, in concluzie daca reduci valoarea tensiunii de la 230 de volti(valoare standardizata), la 115 V, sigur va scadea si comsumul acelui bec, deoarece P=U x 0, 2(aproximativ pentru un circuit cu bec de 100 W) x 0, 92(factorul de putere neutral). Daca faci aceste calcule minime vei observa diferenta.Respecte

| SuicideSilence a răspuns:

Da. consumul este redus, dar nu proportional cu intensitatea luminoasa a becului. am sa iti dau un ex ca sa intelegi mai bine:
sa spunem ca ai in bec de 100W, iar tu reduci la jumatate. in acest caz becul o sa consume 50W, dar pe langa el mai consuma si acea rezistenta din "intrerupator". deci... o sa ai un bec care lumineaza echivalentul unuia de 50W dar cu un consum ceva mai mare. (nu foarte mult). intelegi ce vreau sa spun?

| kenzo a răspuns:

Salut. Se numeste variator de tensiune. Mai pe intelesul tuturor, are o rotita pe care o misti stanga dreapta, si in functie de sens creste sau scade intensitatea luminii.