| blackkrose a întrebat:

Exista trandafiri negri?

31 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Naturali? Nu cred, n-am auzit, n-am vazut.Artificiali,cred ca da.tot ce e posibil.

mlm
| mlm a răspuns:

Da am vazut de multe ori dar culoarea este obtinuta prin tratarea radacinii cu un anumit compus chimic.

mlm
| mlm a răspuns:

Draga Bro nu te poti contrazice cu mine care am fost profesoara de biologie, iti pot zice ca nu exista trandafiri negri, poate confunzi cu acea specie''blak baccare''-dar nu confunda culorile, au culoarea rosie foarte inchis iar pe marginile petalelor au putin negru.In rest gasesti doar cei colorati artificial.

| Simion_Florin_1989 a răspuns (pentru mlm):

Mai sunt trandafirii halfeti care se apropie foarte mult de negru. Cresc doar in Halfeti, Turcia si sunt foarte rari. Problema e ca nu stiu de unde as putea cumpara asa ceva.

| P1s1caNeagra a răspuns (pentru mlm):

Sunt trandafiri negri cucoana! baga ochiu' aci: http://www.covera.ro/......uty_17350/

| P1s1caNeagra a răspuns (pentru P1s1caNeagra):

P.s: pentru cucoana mlm

mlm
| mlm a răspuns:

Din pacate esti incapatanat, nu vrei sa intelegi ca nu exista asa ceva, doar rosu foarte inchis(grena inchis), cei negri sint colorati artificial. Ok nu vreau sa ma mai contrazic cu tine, nu are rost nu iesim la nici un sfarsit.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cica ar exista si albastri, sau si violeti, inventati=creati pentru Liz Taylor, ca ochii ei...

| MisterKat a răspuns:

Din cate stiu eu nu - in mod natural, dar in mod artificial (adica crescuti in sera + tratamente) orice e posibil... Cand eram mic, am ramas uimit sa vad trandafiri albastri, spre exemplu. happy Sper ca ti-a fost de folos raspunsul! happy

| anonim a răspuns:

Intr-adevar, nu exista trandafiri 100% negri, ci o specie numita "black baccara" care este de un rosu inchis si cu negru pe margini sau chiar pe exteriorul petalelor.sunt cei mai inchisi trandafiri la culoare(ma refer la culoarea naturala)iar cei albastri se obtin prin tratarea tulpinei cu albastru de metil.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

DAwinking Exista si trandafiri negri dar sunt destul de rariwinking

| tradaro a răspuns:

Trandafiri negri nu exista in natura dar adesea sunt produsi artificial, fara a se observa diferenta. In mitologia gotica, trandafirii negri simbolizeaza iubirea tragica.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu am vazut pana acum
poate artificiali thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se trateaza nimic, sint ei negri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well, atunci cineva nu stie bine. Eu tot la biologie am invatat ca s-au obtinut trandafiri negri prin incrucisari, asa cum s-au obtinut si alte plante. Cum la matematica m-am contrazis cu profesoara mea pentru ca vedeam unde greseste, la biologie a trebuit sa iau de buna tot ce invatam. Deci disputa nu intre noi 2 ci intre doua profesoare de biologie si una din cele doua greseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erata "disputa nu este intre", in loc de "disputa nu intre"
Si da, ma refer la trandafiri negri nu la alta specie si nici la lalele negre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da exista trandafiri negrei doamna de bio esti bata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da exista am eu un trandafir acasa si nu stiu cum a devenit negru asa spre mov da e super... dar din pacate sa ofilit si a trebuit sa il aruncbig grincrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista trandafiri negri

| Criiss16 a răspuns:

Da, exista doar ca sunt cam rarihappy

| sergiu25bc a răspuns:

Trandafiri negri nu m-a vazut, dar la tara la unchiul meu am vazut peste 9 lalele de culoare naturala mov, si erau si multe rosii, galbene.Ciudat este faptul ca toate cele 9 lalele erau in acelasi lochappy

| Lorenada a răspuns:

Da, exista dar sint mai fini decit cei de la noi din tara si care se acomodeaza mai greu la conditiile climaterice nationale.

| anonimutz a răspuns:

Exista. Si am si vazut dar cum unii nu cred treaba lor. Ceea ce este drept ca in Romania nu am vzut, dar am vazut afara.

| Daniel_Petrus_1993 a răspuns:

Sper sa elucidez odata misterul trandafirilor negri. Exista! Singurul loc unde cresc negri, natural, este in Turcia in orasul Halfeti.La noi nu sunt adusi pentru ca sunt foarte scumpi.

| gasca a răspuns:

Da, exista! Ce am vazut eu arata cam urat. happy In materie de flori negre superbe, mie imi plac Calele...

| andreea_1198 a răspuns:

Nu chiar negru mov si rosu si da egzista!

| Mario_Luciu_1981 a răspuns:

Da exista! eu de curand am aflat, am fost sa cumpar unu albastru si imi spune vanzatorul sa-l vezi pe cel negru, care negru?, zic eu, da exista si negru i-mi zice, l-am cumparat desigur, de fapt nu e chiar negru e mai mult spre maro, dar nu are nici o treaba ca e tratat sau ceva de genul, asa este el acum sper sa-mi infloreasca!