Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Fiica mea mi-a facut favoarea de a ma lasa sa ma folosesc de contul sau.
Noi ne vom muta "la mai bine", dar tot in bloc de locuinte. Intrebarea este: ce poate fi mai indicat pentru incalzire? Centrala termica pe gaz cu calorifere normale, cu elementii in podea sau panourile radiante? Nu se pune problema unei centrale cu lemne. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Acuma va depinde de costuri. Majoritatea folosim cu gaze si cu calorivfere unde investitia poate porni de pe la 15 mil si poate ajunge la mai mult. Acuma depinde ca trebuie sa ai grija cu ea dar merge foarte bine si revizia se face la doi ani, sau in functie de producatir.
Panouri radiante consuma curent si curentul se tot scumpeste, scumpeste, acum, centrala este mai indicata si pentru fluxul de apa calda din casa.
Succes

| anonim_4396 explică (pentru MeConstantine):

Multumesc, la panourile radiante m-am gindit si eu ca imi ridica prea mult costurile. Plus ca imi iau locurile tablourilor. Acum am calorifere normale, stiu cum functioneaza. Nu stiu cum este cu cele cu incalzirea prin podea. Tot pe gaz, nu electrica (stiu ca este si asa). Recunosc, la varianta asta m-am gindit din cauza spatiului, a tevilor insirate... Daca fac perete fals sa le ascund, pierd din spatiu. Ar fi alte inconveniente? Presupun ca nu se sparg.

| MeConstantine a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna,
In principal nu se sparg si inconveniente nu ar trebui sa fie, decat sa iei calorifere bune happy si aerisitoarewinking se mai folosesc niste aerisitoare specialehappy

| anonim_4396 explică (pentru MeConstantine):

Multumesc mult. O zi buna!

| MeConstantine a răspuns (pentru anonim_4396):

De asemenea,

| Zenithf a răspuns (pentru MeConstantine):

15 mil de ce? O centrala bunicica, cum ar fi Baxi, costa de la 2700-2800 de RON in sus, caloriferele (toate la gramada) costa vreo 800-900 (la un apartament cu 3 camere), tevile, fitingurile si armaturile coasta si ele vreo 500-600, deci o instalatie de incalzire costa de la 4000 ron in sus.

| Zenithf a răspuns (pentru MeConstantine):

Pardon, o centrala in condensatie costa atat. O centrala fara condensatie costa de la 2200 in sus (sau de la 1900, daca iti iei un Ariston).

| Aurelian2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Panourile radiante le pui pe tavan, nu pe perete. Pe perete se monteaza plasmele termice, care le gasesti in dedeman si sunt de cea mai PROASTA calitate. Panourile comparativ cu plasmele au randament mult mai mare. Iti recomand panouri.

36 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiscutabil centrala termica pe gaz, cu calorifere normale, cu robineti termostatati si termostat de ambient.
Ti-as recomanda totodata si termoizolarea tavanelor si a peretilor exteriori cu rigips+vata minerala, in spatele rigipsului putand fi "ascunse" si tevile. Eu as opta insa pentru instalatia aparenta, nu mi se pare chiar atat de inestetica, eventual o poti ascunde intr-un pat pentru cablu.
Daca bugetul este mai auster, pentru tavane poti opta pentru o solutie foarte simpla si foarte ieftina: polistiren+tavan fals. Lipesti polistirenul direct pe tavan, aplicand adezivul cu gletiera cu dinti, ca la gresie, iar apoi peste acesta aplici dale de tavan fals, cu adeziv tip silicon.
Incalzirea prin podea este solutia optima pentru spatiile foarte inalte, dar intr-o locuinta de bloc are mai multe neajunsuri. PArtile acoperite de mobilier si covoare vor avea o eficienta scazuta, inertia termica este mare, adica daca pleci doua saptamani de acasa, cand te intorci va trebui sa astepti 2 zile pana se incalzeste. Incalzirea in pardoseala este recomandat sa fie dublata de un sistem de incalzire cu calorifere, insa din motive de marketing se ascunde acest lucru.
Panourile radiante sunt scumpe, consuma mult si la fel au nevoie de mult timp pentru incalzire, iar in plus nu fac nici apa calda.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Intrebarea a fost pusa de mama si ea a dat funda. Dar eu consider ca asta este un raspuns de expert. Ati spus lucruri care, asa cum ziceati, din motive de marketing sint omise. Eu v-am dat vot bun.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru aprecieri si pentru vot; nu e problema de funda, cred ca am suficiente... Important e ca informatia sa va fie de folos.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Multumesc.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Incalzirea prin pardoseala e scumpa intr-adevar! Costurile de montare, pentru ca investitia se va amortiza in timp! Vei plati mult mai putin daca este racordata la centrala pe gaz ( nu electric). Problema este alta: va trebui sa spargi, nu sa ascunzi... teava se monteaza pe un polistiren de cca. 30-40, chiar si 100 mm, ci nu direct pe sapa sau caramida!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Panourile sunt mai rentabile, centrala te rupe la factura de gaze!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Centrala de apartament normala, pentru randament mai mare puteti lua centrala cu condensatie, atentie insa la evacuarea condensului, este foarte acid si ar trebui neutralizat. Si daca va permiteti pe langa centrala, este bine sa va luati aparate de climatizare care sa functioneze si pe racire si pe incalzire, acestea in perioadele de primavara si toamna sunt mult mai economice decat centrala, deoarece functioneaza in regim de pompa de caldura, pot scoate pana 2.5 kW caldura la 1 kW consumat.

| IonutDX a răspuns (pentru Zenithf):

Poate are un randament mai bun, dar in nici un caz supraunitar!

Tu stii ce inseamna randament supraunitar? Pur si simplu ai propria sursa de energie si poti da si la vecini etc!

| Zenithf a răspuns (pentru IonutDX):

Stiu mai multe decat crezi, dar este un pic mai greu de explicat. Pe scurt ar fi: puterea calorica a unui combustibil este cata caldura da respectivul combustibil, si o centrala nu poate obtine mai mult din asta, dar din arderea respectivului combustibil rezulta niste vapori (si stii ca din arderea metanului chiar rezulta destul de multi vapori de apa), din care, prin condensatie, o centrala poate sa recupereze ceva "extra". Din aceasta cauza se zice ca are randament supraunitar.

| IonutDX a răspuns (pentru Zenithf):

Se vede din ceea ce ai scris, doar cateva diplome si almanahe iti lipsesc din vitrina.

Cei care spun ca are randament supraunitar sunt niste prosti.

| Zenithf a răspuns (pentru IonutDX):

Pai asta este si cu pompa de caldura: cum se face ca, folosind o pompa de caldura, se pot obtine 2 kw dintr-unul singur? Pentru ca, in fapt, nu se obtine caldura, ci caldura existenta este transportata (pompata) dintr-o parte in alta.

| Zenithf a răspuns:

In plus la cele ce au fost spuse, daca aveti cumva un balcon cu orientare spre sud, se pot monta, la nivelul parapetului acelui balcon, panouri solare, care vor taia destul de mult din cheltuielile de incalzire in perioadele insorite de primavara-toamna, si la cheltuielile pentru prepararea apei calde menajere pe toata perioada de vara. Trebuie insa facut un calcul in privinta rentabilitatii, sa nu coaste mai mult sistemul asta decat s-ar putea economisi la factura de gaz (insa pretul la gaz tot creste...).

| darrio2007 a răspuns:

Centrala termica pe gaz cu calorifere de otel.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Cel mai rentabil e centrala pe gaz. Fie ca ai elementi in podea, sau pe perete, tot aia e, doar ca te costa mai mult prima varianta.
Cu panouri? laughing Iti sare factura la curent de n-ai aer.

| whattt a răspuns:

Cu gaze

| IonutDX a răspuns:

Incalzirea pe lemne si gaz e mult mai ieftina decat cea care foloseste energia electrica!

| IonutDX a răspuns (pentru IonutDX):

Calorifere de otel.

| anonim_4396 explică (pentru IonutDX):

Lemne nu am unde sa depozitez la bloc. E oras mare, nu merge cu depozitul linga bloc.

| white93 a răspuns:

Habar-n-am du-te si tu la cinevahappy

| Diana4you97 a răspuns:

Bună. În mod clar se recomanda o centrală pe gaz, un kW pe gaz este de 3-4 ori mai ieftin decât cel pe curent. Acolo unde există alimentare cu gaze, centrala pe gaze în condesație este alegerea ideală. Dacă dorești să aflii mai multe despre o centrală pe gaz îți recomand acest articol detaliat despre centrale pe gaz https://ceamaibunacentrala.ro/

| PuffyÎntrebare a răspuns:

Centrala termica pe gaz cu calorifere normale. Funda?

| anonim_4396 explică (pentru PuffyÎntrebare):

De ce nu sint bune cele cu elementii prin podea? La panouri am unele indoieli.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incalzirea prin pardoseala este foarte scumpa.

| Aurelian2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incalzirea prin pardoseala ridica praful in abundenta. Vei avea mari batai de cap.

| Aurelian2014 a răspuns:

Eu am panouri in casa de 3 ani de zile si sunt foarte multumit. In primul rand pentru confort, design si economie la factura de incalzire. Locuiesc la etaj 4 din 8 intr-un ap cu 3 cam. Iarna trecuta am platit cca 260-270 lei/luna tot ce inseamna consumator de energie electrica, pe cand vecinii mei care au centrala termica plateau cca 200-220 lei/luna + factura de lumina de cca 100-120 lei/luna. Am iesit cu mult mai bine decat ei.

| anonim_4396 explică (pentru Aurelian2014):

260-270 lei/luna numai energia electrica? Cam mult. Acum, la gaz nu platesc mai mult de 100 lei/luna aici incluzind si dusurile nesfirsite ale familiei. Toate cheltuielile apartamentului se ridica la 270 lei/luna. Asa ca, NU.

| Aurelian2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Carla, depinde foarte mult de ce temperatura iti faci in casa. Si eu as putea sa platesc 100 lei/luna, daca las termostatele pe 18-19 grade. Eu am apartament de 70 mp si eu alte cheltuieli in afara de curent si apa rece nu platesc. Oricum, mai am cunostinte care si-au cumparat panouri si sunt foarte multumiti si ei. Ceea ce conteaza foarte mult este de cum iti calculeaza necesarul termic. Iar baietii aia de la arcom chiar se pricep. Cei care sustin centralele pe gaz, ei de fapt sustin conservatorismul...si nimic altceva. Mult succes happy

| anonim_4396 explică (pentru Aurelian2014):

Nu ma intereseaza reclamele firmelor. De asta am intrebat aici. Am o suprafata de 54 mp plus, cum am aratat, dusurile infinite ale familiei. Temperatura constanta? Sintem toti frigurosi asa ca, sub 22 grade nu scade. Dar, deja e cam tirziu sa mai discutam asta.

| Aurelian2014 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intentia mea nu este de-a face reclama la vreo firma, eu iti spun propria experienta prin care am trecut, si este una placuta, pentru ca rar mai intalnesti firme care respecta clientul si-i ofera exact ceea ce are nevoie. Cu panourile radiante nu exista sa nu ai temperatura constanta, de altfel ele pe principiul acesta functioneaza. Eu am doua bai + bucataria, unde mi-am montat boilere electrice, am plita electrica, la mine totul este pe curent. Numai boilerele impreuna cu plita consuma 10KW/h, iar panourile insumeaza 4KW/h, in total 14KW/h. Si tu spui ca platesc mult 250 lei/luna pe timp de iarna curentul? Nici vorba.