| alexandrubt13 a întrebat:

Pentru un specialist in centrale termice am centrala termica pe lemne, incalzeste casa foarte bine dar la parter in camera cu capat de retea sau tura se raceste foarte repede si caloriferele la fel ca am si doua ferestre, o usa exterioara. In timp ce in celelate se raceste mai greu, asta la parter, la etaj exact deasupra pe aceeasi camera tot asa capat de retea nu este la fel, nu se raceste caloriferul repede si nici camera, am geam, dar fara usa exterioara, deci toate camerele au aceeasi temperatura si caloriferele se racesc cam in acelasi timp. Nu cumva in camera de jos trebuie sa inmultesc elementii pentru a fi caldura mai mare sa se raceasca mai greu ca despre calorifer poate asa e la capat de retea?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca un calorifer se raceste foarte repede este un plus, rolul caloriferului fiind de a transfera caldura din apa in aer. Daca se raceste foarte repede, inseamna ca isi îndeplinește foarte bine functia.
Daca intr-o camera aerul se raceste mai repede decat in celelalte, atunci acea camera trebuie termoizolata.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Este f izolata dar cred ca si din cauza usii spre exterior si cred ca aici ori ar trebui sa maresc nr de element de aluminiu sau sa e inlocuiesc cu radiatoare din fonta

Bula
| Bula a răspuns:

Caloriferele au fost aerisite? Se incalzeste partea superioara de-a lungul partii superioare?

Sistemul de incalzire a functionat vreodata bine?

| alexandrubt13 explică (pentru Bula):

Este nou se incalzeste foarte bine ambele peste tot dar se racesc mai repede ca celelalte si ca sa fiu mai direct nici incazirea camerei nu e asa de ridicata temperatura ca la celelalte dar cu 1-2 grade diferenta, insa racirea asta foarte rapida a camerei si caloriferului

| Bula a răspuns (pentru alexandrubt13):

Daca circuitul este bine aerisit, atunci inseamna ca nu a fost proiectat bine si partea de parter nu se incalzeste la fel ca restul.
Acesta se poate verifica cu un termometru electronic, pus pe calorifere, pe fiecare ramura /calorifer, in parte.

| bustamante a răspuns:

Incearca sa gasesti calorifere de fonta din acelea vechi daca ai posibilitatea. Pune pompa de tur si retur daca nu ai, garantat rezolvi problema. Caloriferul din fonta se raceste in 4 ore.