| adryang78 a întrebat:

Salut, TPU!
Am niste calorifere de fonta, de tip vechi, cum erau odata la bloc.
Vreau sa le folosesc pentru centrala termica.
Stie cineva cum le pot curata in interior? Probabil ca au ceva depuneri, n-au fost folosite de mult timp.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Da, la centrala pe lemne e alta treaba. Centralele pe gaz/curent sunt controlate de un termostat, care porneste centrala imediat ce a scazut temperatura in camera, trebuind ca in scurt timp sa ridice temperatura inapoi la valoarea setata, dupa care acelasi termostat trebuie sa o opreasca.
La centrala pe lemne, cel putin la cele clasice, se controleaza doar temperatura apei din instalatie, centrala functionand continuu, deci nu este necesar ca temperatura din camera sa ajunga in foarte scurt timp la valoarea setata, pentru ca oricum centrala nu se va opri. Iar volumul de apa din instalatie este bine sa fie mai mare, din mai multe motive: o data pentru a asigura caldura si la ceva timp dupa ce s-a stins focul, a doua oara pentru a evita supraincalzirea apei din centrala.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu faci nici o afacere folosind acele calorifere. Asa cum spui, se incalzesc greu si se mentin calde mai mult timp, insa tocmai acesta este marele lor dezavantaj.
Scopul unui calorifer este sa preia caldura din apa si sa o transfere in aerul din incapere. Cu cat o face mai repede, cu atat este mai eficient. Faptul ca ele stau mai mult timp calde se datoreaza faptului ca fonta inmagazineaza caldura, in loc sa o transmita aerului.
Pe langa acest dezavantaj major, in caloriferele de fonta intra un volum foarte mare de apa, care va mari si mai mult inertia termica a instalatiei.
In practica asta se va traduce prin cresterea consumului si variatii mari ale temperaturii din locuinta.
Later edit: Scuze, am presupus aiurea ca e vorba de centrala pe gaz. Apoi mi-am dat seama ca nu ai precizat, deci revin: daca centrala e pe lemne, inertia termica nu este o problema, ba chiar in anumite conditii este utila. Dezavantajele enumerate sunt valabile numai pentru centralele electrice sau pe gaz.

| adryang78 explică (pentru regis):

Da, este pe lemne. Deci sa inteleg ca in acest caz sunt eficiente caloriferele de fonta?

| regis a răspuns (pentru adryang78):

Da, la centrala pe lemne e alta treaba. Centralele pe gaz/curent sunt controlate de un termostat, care porneste centrala imediat ce a scazut temperatura in camera, trebuind ca in scurt timp sa ridice temperatura inapoi la valoarea setata, dupa care acelasi termostat trebuie sa o opreasca.
La centrala pe lemne, cel putin la cele clasice, se controleaza doar temperatura apei din instalatie, centrala functionand continuu, deci nu este necesar ca temperatura din camera sa ajunga in foarte scurt timp la valoarea setata, pentru ca oricum centrala nu se va opri. Iar volumul de apa din instalatie este bine sa fie mai mare, din mai multe motive: o data pentru a asigura caldura si la ceva timp dupa ce s-a stins focul, a doua oara pentru a evita supraincalzirea apei din centrala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand nu sunt indicate caloriferele de fonta. Nu vei reusi sa depasesti 20 de grade Celsius. Daca totusi te hotarasti la ele, trebuie facute urmatoarele operatiuni:
-bagi apa sub presiune cu un furtun pentru eliminarea rezidurilor mecanice;
-poti sa lasi cu apa cateva ceasuri (2-3) pentru inmuiere;
-Pui apoi solutia de dezincrustare in apa (conform instructiunilor de pe bidon) si o pui in calorifer. La fel trebuie lasata 2-3 ore si apoi clatesti caloriferul cu apa sub presiune.
Solutie: http://www.shopmania.ro/......1-96651446
Se pot curati si cu solutie de soda caustica dar risti sa le gauresti.

| adryang78 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru sfat. Credeam ca sunt bune, totusi. Stiu ca se incalzesc mai greu, dar si mentin caldura mai mult, nu?

| Salontanul a răspuns (pentru adryang78):

Asta asa este.

| relian a răspuns:

Calorifere din fonta sint cele mai bune.Nu te lua dupa cunoscatorii astia care spun ca nu-s bune.Habar nau despre ce vorbesc.Nu se mai fabrica sau se fabrica f putin pentru ca sint mult mai scumpe ca astea aparute ca ciupercile acum.Dar sa revenim la cum sa le cureti.Nu se curata cu jet de apa, se desfac exact ca si astea din aluminiu element cu element.Deci daca resusesti sa le desfaci asa se curata. Poti incerca cu foc, sa folosesti aparat de sudura autogen sa arzi vopseaua, rugina, dupa racesti si incerci cu ceva chei.Vezi ca se prind la fel ca si astea de aluminiu.Incearca si care merg bine si poate reusesti sa faci ceva.Fonta sau un calorifer din fonta este mult mai scump ca unul din aluminiu, asta este motivul pentru care nu se mai fabrica.Bafta oricum, merita sa incerci si sa te convingi singur daca este bun sau nu.