| Alina-vasi a întrebat:

Florile mele au,, purici" si nu vreau sa le dau chimicale. Ce remedii naturiste exista?

Răspuns Câştigător
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Macerat de tutun: tutunul din cateva tigari lasat la macerat 3-4 zile in 250 ml apa. Strecori amestecul si uzi florile, dar numai pe pamant, fara sa atingi frunzele. Trebuie repetat cateva saptamani (multe!) pentru ca sunt foarte rezistente bestiile alea mici si albe.

Alte sfaturi pe http://www.gradinisiplante.ro/s_purici.html

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Puricii apar cand temperatura este crescuta si uminiditatea aerului scazuta. Udati bine plantele si spalati-le frecvent. Daca detectati daunatori, mai intai spalati planta insistent cu un burete cu apa calduta, astfel incat sa dati la o parte toate insectele; o metoda la indemana e sa le stropiti apoi cu o solutie de apa calduta combinata cu 2-3 picaturi de detergent de vase si spirt.
Cam asta ar fi relativ naturist. Oricum daca nu scapi exista Mospilan.

cristian
| cristian a răspuns:

Se pulverizeaza frunzele cu o solutie de sapun.Cand schimbi pamantul este bine ca in prealabil sa-l tratezi in cuptor pentru a distrunge puricii. Poti folosi pamant de padure.

mira
| mira a răspuns:

Se fierbe o tigara in 1/2litru de apa. Dupa ce fietura s-a racit se toarna in ghiveci la radacina plantei.Vara se poate incerca si cu fiertura de urzici. Mira

| gabriellas a răspuns:

Se spala planta cu dusul (rece), apoi se stropeste cu otet diluat in apa. Apoi se schimba pamantul. Mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimicalele acelea sunt chiar bune pentru plantele tale. Din pacate, puricii sunt destul de rezistenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste chimicale, sunt paraziti destul de periculosi.

| femeiainrosu39 a răspuns:

Am auzit ca scrumul de tigara in apa de udat face minuni.eu am un "sporul casei" care a avut purici si efectiv l-am "tuns"pana in zona in care nu mai avea purici.acum e 100 % sanatos!

| gabelu a răspuns:

Doua tigari macerate in spirt medicinal (100 gr. Alta solutie, pentru plantele cu frunze groase, apa cu cateva picaturi de pur universal. Personal, am incercat la lamai si puricii au disparut.

| Elena_5017 a răspuns:

Poti incerca sa iti stropesti serios plantele cu apa dar poti sa acoperi planta cu un strat de cenusa, sa o lasi asa o noapte si sa o clatesti a doua zi. Nu lasa mai mult pentru ca omori plante.