| anonim_4396 a întrebat:

Exista remedii naturiste pentru panaritiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Se face o cafea tare şi se înmoaie degetele bolnave de 5-10 ori pe zi, câte 10 minute.
Se bagă degetele într-un vas cu oţet diluat cu apă, dimineaţa, la prânz şi seara, timp de o jumătate de oră.
Se amestecă bine 3 linguri glicerină, 1 linguriţă miere, o jumătate de pahar cu apă, o linguriţă amoniac, un vârf de cuţit de borax.
Se frecţionează de 2-3 ori pe zi unghiile cu acestă soluţie.
Se pune o frunză de aloe tăiată peste unghia bolnavă şi se pansează degetul.
Se îmbibă în tinctură de propolis o compresă şi se pune pe locul bolnav.

5 răspunsuri:
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

E sigur panaritiu? Ar putea fi o omicomicoza care de multe ori pacientul o confunda cu panaritiu. Mergi la dermatologie ca numai un dermatolog stie ce tratament sa-ti prescrie corect. Exista creme cu antibiotic si antimicotice care se amesteca, exista lotiuni care sunt prescrise de medicul dermatolog pentru preparare, se inghit comprimate ca sa se vindece problemele astea, nu se da decat cu un unguent pe baza de galbenele sau aloe sau mai stiu eu ce si gata.

| rael a răspuns:

Pentru formele acute de panaritiu sunt recomandate badijonarile cu coloranti (gen rivanol sau albastru de metil), substante antiseptice topice. Local, este indicata aplicarea de creme cu antibiotice. Daca dupa acest tratament simptomele nu se amelioreaza, sunt necesare interventia chirugicala (incizia zonei afectate) si drenajul colectiei de puroi, iar uneori se merge pana la indepartarea unghiei. Oricum ar fi bine sa mergi la un control, medicul te va sfatui cel mai bine ce trebuie facut in cazul tau.

Ca si remedii naturiste:
-se introduce degetul in suc de aloe vera
-se pune o frunză de aloe tăiată peste unghia bolnavă şi se pansează degetul.
-se îmbibă în tinctură de propolis o compresă şi se pune pe locul bolnav.
Leacuri " babesti":
- se introduce repetet degetul bolnav intr-un vas cu apa fierbinte ( cat suporti )
-se aplica pe locul afectat comprese calde de ceapa coapta in cuptor;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt mai multe plante pe care le poti folosi, uite, eu am gasit aici: http://www.gradinamea.ro/Tratamente-naturiste-pentru-panaritiu-426.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se coace o ceapa in cuptor si se decupeaza mijlocul dupa care se baga degetul afectat.

| riana a răspuns:

Nu stiu decat de bandaje cu rivanol sau albastru de metil, iar in cazuri mai grave, antibiotice (unguente, sau pastile). Mergi la dermatolog...