| LeonovATgates a întrebat:

FUNDA! Daca imi fac o casa/baraca doar din foi de metal, FARA CA INAUNTRU sa se afle lucruri electrice ( deloc ) si un fulger o atinge, se va provoca un incendiu? Sau va fi totul bine?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Fulgerele nu lovesc nimic la sol, poate dar avioane.
Dacă e vorba despre trăsnet, atunci curentul se va scurge prin metal spre pământ. Totuși, e posibil ca energia disipată să dea naștere unui început de incendiu (prin topirea locală a metalului și aprinderea unor materiale combustibile din interior - textile, hârtie, lemn etc.)
Nu are nicio legătură cu existența unor aparate sau circuite electrice în interior.

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Fulgerele nu lovesc nimic la sol?
Doar cam un milion de fulgere pe zi.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Alea se cheamă *TRĂSNETE*.
===
„Fulgerul este un arc electric luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică între nori cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fulger
====
„Trăsnetul este o descărcare electrică disruptivă care se produce între nor și pământ..."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tr%C4%83snet
===
Așadar... mai citește!

| sadrian46 a răspuns (pentru mihai69):

Ei eu știu așa. că fulgerul e arcul electric și trăznetul bubuiala, de când eram mic, dar dacă dta mă contrazici eu nu mă contrapun. Dar cănd am învățat eu nu era Wikipedia. Ce spunea Lenin și Stalin era sfânt.

| mihai69 a răspuns (pentru sadrian46):

Și eu tot atunci am învățat, dar chiar și fără wikipedia în DER (dicționarul enciclopedic român) scria fix la fel. Și în manualul de fizică, idem.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Totul va fi bine. Ba mai mult, curentul se va scurge intotdeuna pe exterior.