| LeonovATgates a întrebat:

FUNDA! Vreau sa imi fac o casa compusa dintr-o singura camera ( m-am inspirat de la tiny houses ). Am totusi o intrebare, daca o fac din tabla, e posibil ca atunci cand ploua sa fie fulgerata?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este posibil, dar nu se întâmpla nimic. Curentul "se scurge" pe exterior si in plus exista paratrăsnete. Drept dovada, probabil 90% din halele industriale sunt metalice.
Totuși, o casa din tabla nu e o casa, e cel mult baracă.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când plouă, nu. Când este furtună cu fulgere, da.
Pentru aceasta, o dotezi prin construcție cu paratrăsnet.

| LeonovATgates explică (pentru regis):

Nu prea imi pasa de exterior sau de baraca in sine, mai mult ma intereseaza de lucrurile din ea