| Bratii a întrebat:

Am o intrebare, si anume: cum pot amenaja un dormitor cu doua ferestre, camera era sufragerie, dar vreau sa o transform in dormitor, si nu stiu cum sa procedez, stau la casa si intrarea in camera se face separat, are o singura usa, deci nu se circula prin ea, si nu stiu cum sa amplasez pisele de mobilier avand doua ferestre, mobila inca nu am cumparat-o, daca puteti sa ma ajutati sau sa imi recomandati ceva, va multumesc.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Patul (o canapea rabatabila) il poti amplasa in coltul opus ferestrelor, de-a lungul camerei. Langa el o noptiera, la capatul patului un dlap cu haine. In mijlocul camerei o masa de 4-6 persoane, iar sub geam o masa de birou.
Lumina poate fi centrala din tavan, dar si din colturi, cu spoturi.
Incalzirea sa fie in partea opusa (coltul opus), la cel putin 2 metrii de pat.

Ulterior, daca te plictisesti, le mai poti misca prin camera, daca doresti, vei avea suficient loc.
Poti face si mobilier la comanda, daca ai pretentii speciale.

Un amenajament mai exact iti pot da doar daca imi dai o schita cotata mai detailata.

| Bratii explică (pentru Bula):

Unde va pot contacta pentru mai multe detalii? (Poze, video)

| relian a răspuns:

Mobila adica ce mobila? In afara de un pat nu vad ce mai pui in dormitor.Pui un TV montat in perete si aia e tot, parul si doua noptiere.Da am uitata ca romanii trebuie sa se incoanjoare de lucruri inutile laughing vezi ia si ceva pesti din aia din sticla, ceva dulapuri in care sa pui ceva pahare goale sa le tii acolo la expozitie ca na trebuie sa ai ceva in dormitor laughing

| christall a răspuns:

E greu fara sa vezi. Eu as pune in dreptul geamului biroul de lucru, ca sa ai lumina naturala, pe unul din pereti un sifonier, iar pe celalalt patul. Vezi si tu cum se incadreaza, imagineaza-ti daca un lucru ar veni bine sau nu.

| cevdet a răspuns:

Da-ne amanunte: ferestrele sunt pe acelasi perete sau pe pereti perpendiculari? Distanta dintre ferestre.
Pentru ca, daca sunt pe acelasi perete si ai suficient spatiu, poti pune patul intre ferestre.

| Bratii explică (pentru cevdet):

Una din ferestre este pe peretele de lungime, iar celalta pe peretele de latime, are 24mp, 6x4

| cevdet a răspuns (pentru Bratii):

Varianta 1 cu usa vis-s-vis de fereastra de pe peretele de 6m (lung):
Patul pe peretele gol (4m), in zona unde noaptea sa nu ajunga lumina. Dulapul de haine, il poti pune in coltul dintre usa si fereastra. Daca mabila mai are comoda si alte piese, le asezi intre ferestre.
Varianta 2 cu usa vis-s-vis de fereastra de pe peretele de 4m:
Nu prea sunt variante, dar ai noroc de spatiu. Patul doar pe peretele lung, in fata ferestrei. Dulapul de haine intre ferestre. Restul, "intre si printre".

| Takishima a răspuns:

Poti sa iti cumperi scandura si faci tu mobila. O faci innauntru ca sa nu mai trebuiasca sa o bagi pe usa sau pe ferestre. Se gasesc masini de taiat lemn, de facut gauri, cumperi suruburi sau cuie, vopsea sau lac de lemn, manere pentru usi sau sertare, si o faci si singur.
https://youtu.be/1U2QrmA4h_c
Gasesti multe video DIY ( do it yourself) pe Youtube sau google.
https://youtu.be/Uz7YYvO4GEQ

| Bratii explică:

Una din ferestre este pe peretele de lungime, iar celalta pe peretele de latime, camera are 24mp, 6x4