| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Hei as vrea sa imi fac un mic helesteu in curte. in el vreau sa pun caras. la ce adancime traieste carasul. vreau sa il sap de mana si vreau sa stiu ce trebuie sa mai fac pentru a putea trai acolo si a se reproduce.

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Trebuie sa aiba cel putin un metru adancime, iar peretii gropii trebuie captusiti cu folie din PVC speciala pentru iazuri. Daca iazul e mic, n-ai izvor si nici timp sa completezi apa la cateva zile cu un furtun, va fi nevoie sa racordezi iazul la reteaua de apa utilizand un sistem de tip plutitor cu ventil - scade apa, se porneste robinetul; creste apa, se opreste robinetul (ca la bazinul WC); depaseste apa limita maxima, se scurge in canalizare (ca la cada). Mai ai nevoie de o pompa si un filtru de iaz pentru a mentine apa limpede, conditioneri pentru tratarea apei si un incalzitor pentru a mentine permanent pe timp de iarna o copca in apa inghetata.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa ai in primul rand un izvor in zona. Ca apa sa fie reamprospatata mereu.

| KindKid17 a răspuns:

Apa trebuie sa circule, sa vin apa noua, iar in partea cealalta sa se duca cea veche.