| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa fac si eu un put in curte la mine vreau sa stiu cum pot face rost de burghiu de sapat sau de unde as putea sa il cumpar vreau sa il fac de adancime mare dau fund

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Deci. in primul rand trebuie sa stii tipul solului si adancimea la care apare a doua panza ( prima uneori seaca vara -taman cand ai nev de apa) dacaca e vb de potabila te sfatuiesc sa te duci la a 3-a deci poate fi la 6. 12. si chiar 24 de m deopinde de zona, prezenta apelor curgatoare. lacuri prin apropiere etc.
fara datele astea nu te apuca de sapat.
un burghiu de genul arata ca o elice cu 2 palete elicoidale oarecum, poate gasesti ceva la dedeman, burghiu de forare cauta pe net, pe forumurile de specialitate, poti sa-l si comanzi sa ti-l faca cineva dar trebuie un meserias bun.

| A._Marian_Sánchez_1994 a răspuns (pentru Ara997):

Mersi stiu ca la 20 21 de m un vecin a dat de a 2 panza de apa mersi mult pentru raspuns

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dai fund? Sau dai din fundlaughing

| Ara997 a răspuns:

Http://www.energy-sun.org/gospodarie/fantana-sapata-manual.php
poate inveti ceva si de aici. deci merge forare manuala dar depinde enorm de sol.