| MicutuM1456 a întrebat:

vreau sa fac un helesteu(1, 50 m adancime forma patrata si 2, 50 lungime)eu as vrea sa cresc in el crap, cam cate exemplare de crap as putea sa pun?(si la ce greutate ar putea sa ajunga?)(din cate am inteles eu pe net nu prea pot ca e mic helesteu)(scuze daca nu am explicat bine dimensiunile helesteului)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Balta aceea este prea mica pentru cresterea crapilor.
Crapul are nevoie de vegetatie multa (trestie), namol la fundul lacului, spatiu de miscare.
Daca vrei sa faci o crescatorie, cel mai bine este sa umplii cu apa o suprafata cat mai mare (minim de 2-300mp, cu adancime medie de 1-1.5m).
Poti alege o vale corespunzatoare sau sa sapi cu excavator.

| sierra1 a răspuns:

In bazinul ăla cât o cadă de baie mai arătoasă, n-o să reușești să "ingrași" crapi

https://www.bricodepot.ro/......e-inspire/