| Monyktza a întrebat:

Hello. Cum pot curatii cuptorul cu microunde? Mi s-a ars punga cu popcorn si acum e cam galben. Ms mult

Răspuns Câştigător
| DianaIstratii a răspuns:

Buna,

cuptorul cu microunde se poate curata foarte simplu

metoda ecologica : pui intr-o cana un amestec 1:1 apa cu otet (dar ai grija sa nu umpli cana/vasul pana sus, deoarece va curge lichidul in momentul fierberii), pornesti cuptorul si il lasi sa functioneze max 5 min pe treapta de incalzire cea mai mare, astfel incat amestecul sa clocoteasca. opresti cuptorul si mai lasi vasul cu lichid inauntru, timp de 2-3 min. vaporii rezultati din fierberea lichidului vor inm.uia picaturile de grasime si vor dezinfecta interiorul cuptorului. apoi cu un buretel de vase stergi cuptorul pe dinauntru, cu partea aspra a buretelului poti freca portiunile unde picaturile de grasime nu s-au dezlipit. ste

stergi apoi cu o laveta, pe care o clatesti de mai multe ori, pana ramane cuptorul perfect curat pe dinauntru. evident, va trebui sa scoti platoul de sticla din interior dupa operatiunea de "aburire" si sa-l speli si pe acesta cu apa calda si detergent.

metoda non-ecologica : exista solutii, cu pulverizator sau sub forma de spray, care sunt speciale pentru cuptorul cu microunde, au instructiuni de folosire. recomand produsele din gama sano, sunt excelente.

3 răspunsuri:
| under89 a răspuns:

Il scoti din priza, asta este important si> cu apa si detergent, burete (sarma)? Ce mare greutate? APoi il stergi cu o carpa, hartie ...etc.
Greu?

| Monyktza explică (pentru under89):

Well nu merge laughing s-a curatat partial si inca e asa straight face

| JungleHell a răspuns:

Uneori poate nu se mai curata si atunci il vopsesti din nou big grin. Poate ca si-a schimbat vopseaua culoarea si ori te multumesti asa ori il vopsesti/cumperi altul.