| SomeBodyThatDoesNotMatter a întrebat:

HEy! Am cumparat acum 4 ani o canapea de piele alba. Nu mai are nici luciul si e si murdara. Cu ce solutie sa dau si pot sa scot albul ala curat?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Uite, citeste si nu folosi substante neavizate, pentru ca risti a deteriora pielea canapelei.
* Cum se curata canapelele din piele?

Pielea este un material special care necesita cateva tehnici speciale de curatat. Daca vreti sa va pastrati canapeaua de piele noua si stralucitoare, urmati sfaturile noastre:
Mai intai de toate, trebuie sa tineti seama de tipul de piele si de tipul de pata. Nu trebuie folosit un produs necunoscut si nu direct pe fata canapelei, ci mai intai sa incearca intr-o zona ascunsa.
In general, majoritatea petelor se scot cu un pic de apa si sapun usor, dupa care se limpezeste cu o carpa moale inmuiata in apa curata si se sterge cu o carpa uscata. Obligatoriu, pielea trebuie lasata apoi sa se usuce in mod natural. Nu se va expune nici la soare si nici la surse de caldura (radiator, foen etc.). Tot ceea ce mai trebuie facut este sa cumparati din comert produse de intretinere a obiectelor din piele si sa aplicati usor un strat, pentru a da moliciune si stralucire canapelei.
Atunci cand vreti sa curatati canapeaua, exista totdeauna riscul de a folosi un produs neadecvat si de a deteriora canapeaua. De aceea, cel mai bine este sa incercati produsul pe spatele canapelei sau intr-un alt loc ascuns vederii. In orice caz, nu folositi substante abrazive, substante de lustruit mobila, lac, detergenti, substante pe baza de alcool sau amoniac. Acestea pot decolora sau distruge pielea canapelei. De asemenea, substantele pe baza de ulei pot intinde prea mult pielea sau o pot increti.

Ceea ce mai trebuie sa stiti acum este de ce natura este pata, pentru a o indeparta cat mai eficient. Iata in continuare cateva dintre cele mai comune pete:
* Petele de cerneala sunt foarte comune si se scot foarte simplu: se pulverizeaza putin spray fixativ de par, apoi se sterge cu o carpa curata. Daca totusi cerneala are o compozitie mai speciala si pata nu iese, cereti ajutorul unui profesionist.
* Apa sau substantele solubile in apa (ceai, cafea, lapte, sucuri, dulceata etc.) trebuie indepartate cu o carpa uscata, apoi trebuie lasata pielea sa se usuce complet. Dupa uscare, se va aplica o crema speciala pentru obiectele din piele.
* Substantele grase (ulei, maioneza, ketchup, ciocolata etc.) se vor indeparta prin tamponare cu ajutorul unei carpe curate. Amidonul sau talcul se pot folosi cu succes, pentru ca absorb cel mai bine substantele uleioase. Nu frecati. lasati pudra pe pata timp de cateva ore, apoi stergeti-o. In mod normal, pielea trebuie sa ramana curata.
* Daca aveti un animal de companie pe care il tineti in casa, este posibil ca acesta sa urineze sau sa vomeze pe canapea. In cazul acesa, stergeti murdaria cu o carpa curata, spalati usor cu apa si sapun moale, limpeziti cu o carpa muiata in apa curata si lasati sa se usuce complet. Acelasi tratament si pentru petele de sange.
Fiti atenti atunci cand folositi in apropierea canapelei obiecte ascutite: foarfece, penite, piepteni, cutite sau orice alte obiecte ascutite. Acestea pot provoca zgarieturi sau chiar taieturi pielii canapelei.

| BRG a răspuns:

Vanish