| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Hidroforul nu se opreste si nu face presiune, am schimbat supapa si sorbul din fantana, tevile pana in hidrofor nu au pierderi. Ce pot sa fac in acest caz?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Am citit o gramada de posturi pe aceasta tema dar am observat ca putini au depanat asa ceva.In primul rand eu recomand demontarea presostatului si curatarea partii aflate in contact cu apa.Este vorba de un orificiu de cativa milimetri si o camera in care se afla o membrana de cauciuc. Dupa curatarea si remontarea acestuia se trece la reglaje.Presiunea aerului din vasul de expansiune trebuie sa fie mai mica cu minim 0, 2 bari fata de presiunea la care porneste hidroforul.De exemplu daca hidroforul porneste la 1 bar si se opreste la 2 bari presiunea de pregonflaj trebuie sa fie 0, 8 bari chiar daca pe vas scrie 1, 5! Este total gresit si apar zgomote (lovituri de berbec) daca presiunea in vas este mai mare decat presiunea de pornire a hidroforului.Aceasta presiune se regleaza numai cu hidroforul oprit (scos din priza) si cu un robinet de golire deschis (ca apa sa poata iesi din vas). Trecem la presostat.Acesta are 2 arcuri, unul mare, unul mic.Prin strangerea (comprimarea) arcului mare se mareste atat presiunea de pornire cat si cea de oprire.Prin strangerea arcului mic se mareste diferenta dintre presiunea de pornire si cea de oprire.In practica am observat ca piulita acestui arc trebuie desfacuta de tot pentru a obtine o diferenta de presiune de 0, 9-1 bar recomandata pentru a nu avea diferente semnificative de debit dar nici porniri prea dese ale pompei.In cazul in care dupa aceste reglaje hidroforul nu se opreste (presupunem ca nu trage aer fals), trebuie sa luam in calcul si uzura pompei (pe care foarte putini o iau in calcul, asta ca sa nu spun nimeni) si atunci reducem presiunea de oprire(se slabeste piulita arcului mare).Un alt lucru care trebuie luat in seama este adancimea de la care trage pompa. Daca oglinda apei este la 7 metri si pompa poate trage de la 9 metri dupa cativa ani de functionare greu va mai putea face 2, 5 bari o pompa cu Hmax 35m.O alta idee gresita (pe care am auzit-o de n'spe ori) este ca pompa trage de la adancimea la care se afla sorbul.Total gresit. Pompa trage de la adancimea la care se afla oglinda apei chiar daca sorbul e imersat la 12-15-30 de metri, si in nici-un caz mai mult de 9 metri pentru o pompa clasica (teoretic 10 metri). Sunt pompe speciale pentru adancimi mai mari de 9 metri.Aceasta adancime se scade din Hmax al pompei pentru a afla cata presiune mai avem la dispozitie.Adica daca pe hidrofor scrie max 3, 5 bari sau Hmax35 metri si trage de la 7 metri, eu nu as cere mai mult de 2 bari de la el.Asta inseamna aproape 20 de metri inaltime....Nu cred ca are cineva un bloc la tara...
Sper sa nu fi uitat ceva si spor la surubarit.

| iKronstadt a răspuns (pentru onasis1961):

Amice, scuză-mi intervenția! Simptomele sunt clare. Ce atâta filozofie? Pânza freatică nu asigură cantitatea de apă necesară. Pompa este prea harnică față de cantitatea de apă existentă. Același lucru l-am pățit și eu. Pompa prinde aer și merge de nebună, neajungând în presiunea de lucru a presostatului, deoarece presiunea utilă se realizează ÎN PREZENȚA APEI, nu a aerului. Nu mai pune lumea să regleze presostate!

| iKronstadt a răspuns:

Nu ai apă destulă ÎN FÂNTÂNĂ! Pânza freatică nu aduce destulă apă, iar în timp, bietul hidrofor funcționează în gol (se poate auzi diferența de sunet în funcționare). Hidroforul îți merge, dar... în gol. Trage ce trage, apoi intră aer în pompa lui. El saracu' ar vrea să facă treabă, dar merge cu aer, nu cu apăwinking
În acest caz, poți să montezi un bazin, în care să strângi apa necesară, atunci când puțul este la nivel. În felul ăsta, scapi de falsa impresie cum că hidroforul "trage apă".

Răspuns utilizator avertizat
| Lazar_Ioan_1989 a răspuns:

Treb sa chemi un instalat sa umble la perna de aer sau la reglajele care face presiunea