Întrebare recomandată | pely92 a întrebat:

Hidroizolatia planseului blocului se poate face cu vopsea cauciucata? Si as vrea sa stiu durata vietii.Multumesc anticipat...

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cartonul hidroizolant cu ardezie este cel mai bun.Depinde si de meserias. Daca se pricepe.

| viotedy a răspuns:

Durata de viatapana la primul inghet. orice s-ar folosi tot la acoperis se ajunge in cativa ani.

| prisacarul56 a răspuns:

Pentru hidroizolatie am folosit carton bitumat, fixat in doua straturi perpendiculare cu bitum fierbinte. Operatia aceasta am efectuat-o acum 7 ani si la ora asta inca nu avem probleme.In depozitele de specialitate se gasesc acum role de carton bitumat de mult mai buna calitate ca acum 7 ani.Suprafata planseului sa fie curatata foarte bine, sa fie cat mai plana pentru a se evita spargerea cartonului bitumat, apoi se da o amorsa cu motorina amestecata cu bitum.Acestea fiind facute urmeaza lipirea cartonului cu bitum fierbinte, pe randuri de latimea cartonului.La imbinare se trece cam 10cm de carton unul peste altul. Dupa ce am acoperit cu un strat urmeaza lipirea celui de-al doilea perpendicular pe primul.La sfarsit am aruncat un strat subtire de nisip peste carton.Acesta il protejeaza de soarele fiebinte din timpul verii si protejeza talpa incaltamintei in cazul in care te deplasezi pe planseu vara. Operatia de lipire trebuie facuta cu mare atentie pentru a se evita accidentele cauzate de bitumul topit.Sa nu faceti lucrarea pe planseul ud indiferent ce solutie de lucru utilizati. Spor la treaba si Doamne ajuta!

| SandraM a răspuns:

Informatii utile gasesti mai jos
http://www.hidroizolatiiterase.com/......oizolatii/