| yoanna73 a întrebat:

Imi fac o casa :ce e mai ieftin incalzirea pe lemne sau curent.

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Mai ieftin e pe lemne dar mai comod e electric, depinde de posibilitatile materiale

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Clar e mai ieftin pe lemne, insa sunt si dezavantaje: ai nevoie de spatiu de depozitare pentru lemne, e de munca cu taiatul si crapatul lor, trebuie sa cureti cel putin saptamanal cazanul, trebuie sa il alimentezi de 2-4 ori pe zi, nu poti lipsi multe zile de acasa daca nu ai protectie antiinghet, nu face cald in lipsa ta samd.
O solutie de compromis intre comoditate si costuri o constituie centralele pe peleti, care la nevoie functioneaza si alti combustibili, cum ar fi porumbul.

cristian
| cristian a răspuns:

In principiu incalzirea centrala pe baza de lemne pare ceva mai ieftin.Si incalzirea electrica este relativ ieftina si mai eleganta daca ai retea trifazata si tarife de zi si noapte.
Pe la Piatra Neamt stiu ca era o firma care producea centrale electrice in care rezistenta electrica de incalzire era inlocuita de apa si solutie de sare.Aceste centrale au un randament destul de mare si sunt si economice.

Bula
| Bula a răspuns:

In caz de incalzire, costul acestuia depinde de:
- marimea spatiului de incalzit
- gradul de izolare termica / pierderi
- frecventa deschiderii usilor si geamurilor etc.
Cantitatea de ebergie calorica este identic, indiferent cu ce incalzesti!
Diferenta este la costul combustibilului utilizat, respectiv intre randamentele aparatelor folosite pentru incalzire. Acesta din urma este cel mai semnificativ, impreuna cu izolarea termica!
Iti recomand sa vizitezi pentru explicatii si http://www.infratherm.paginaro.eu, unde vei gasi multe explicatii: confort, cost etc.
Dupa acea decizia este a ta!

| mioara a răspuns:

Lemnale si carbuni

| cely a răspuns:

Pe lemne. Electrica e mai comoda nu ai nici o bataie de cap

| yoanna73 explică:

Multumesc cristian esti in domeniu. zi-mi ceva folositor legat de constructia unei case.

| yoanna73 explică:

Sant la inceput si nu stiu ce sa pun

| ICanLoveYou a răspuns:

Lemne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ieftin e pe lemn dar nu e si comod, iti spun din experienta

| fany74 a răspuns:

Centrala termica pe lemne. daca poti cumpara deseuri e si mai ieftin