| BS_5938 a întrebat:

Îmi puteţi recomanda un filtru de apă ( pentru robinet, bucătărie ) care să fie foarte bun şi experimentat de voi?
Beau foarte multă apă pe zi şi mi-ar ieşi mult mai ieftin dacă mi-aş cumpăra un filtru pentru apă, acela care se ataşează la robinet şi bei apă de la robinet, dar curată. Nu vreau să mă cert cu nimeni, însă este un lucru dovedit că apa de la robinet în România nu este ideală pentru băut... Vă mulţumesc pentru ajutor şi aştept răspunsurile! Dau fundă evident!

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O apa buna si testata de mine si sotia mea (si ea, care a fost crescuta la munte cu apa de izvor, e f "pretentioasa" in acest sens) e cea oferita de ESpring de la Amway Romania. E de productie americana, are nu stiu cite patente de inventie si atestate internationale in ce priveste calitatea apei la activ, si il poti gasi la pretul de aprox 4000 Ron. Iti zic eu, merita sa il ai, daca vrei o apa buna! Are o forma deosebita, e micut, si poate fi atasat la robinetul existent sau isi are propriul robinet. Daca vrei mai multe detalii, si cunosti engleza cit de cit, intra pe www.espring.com si ai acolo detalii in amanuntime. Cit despre achizitionarea produsului, daca il vei dori, trebuie sa ma contactezi. Sistemul de vinzare e diferit de cel din comertul obisnuit, si de aceea nu se gaseste in comert, in magazine si supermarketuri.

mira
| mira a răspuns:

Eu folosesc o cana -filtru si sunt foarte multumita.Filtrul trebuie schimbat lunar si costa acum 31 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iau un pahar cu apa filtrata si unul de robinet, nimeni nu va putea recunoste diferenta ...Reclame si pareri...
Problema majora este ca apa super filtrata NU ESTE SANATOASA pentru organism. Mai bine intrebati un medic si va veti lamuri.( adolf )

| micutzagirl a răspuns:

Din ce oras esti? daca esti din timisoara, te pot ajuta. daca nu, exista un filtru de apa foarte bun de la eSpring. testat de mine, familia mea si multi alti prieteni. din pacate acest filtru se poate achizitiona doar prin reprezentant Amway, dar poati chiar tu sa devi unul. intra pe http://www.amway.ro/cms/brand_center_V3/home/espring pentru detalii :)

| micutzagirl a răspuns:

Opt motive pentru alegerea unui sistem de tratare a apei eSpring™: Apă mai curată, mai clară şi mai bună la gust (cel mai evident avantaj de pe urma utilizării unui sistem de tratare a apei eSpring™ este îmbunătăţirea gustului apei, a mirosului şi a clarităţii. Este ceva ce se poate observa imediat, poate fi înţeles şi apreciat rapid.), O calitate mai bună a apei (Numeroase sisteme îmbunătăţesc aspectul şi gustul apei, dar numai câteva reduc nivelul potenţialilor contaminanţi din apă, şi chiar mai puţine elimină eficient bacteriile şi viruşii din apă. Sistemul eSpring de tratare a apei realizează toate aceste lucruri. Acesta îndepărtează în mod eficient peste 140 de potenţiali contaminanţi care ar putea afecta sănătatea – şi distruge peste 99, 99% din bacteriile şi viruşii din apa de băut.), Performanţe demonstrate (NSF International este o organizaţie non-profit recunoscută la nivel global ca lider în domeniul testării şi certificării autorizate a sistemelor de tratare a apei. NSF International a testat şi a certificat sistemul eSpring în privinţa capacităţii superioare de reducere a particulelor contaminante prin comparaţie cu alte sisteme bazate pe filtre UV/Carbon certificate anterior. Sistemul a fost inclus pe lista de referinţă globală a NSF.), Tehnologie avansată, unică (Sistemul eSpring este primul de acest tip ce conţine tehnologia combinată şi patentată U. S. a fi ltrelor de carbon şi a lămpilor UV, împreună cu monitorizarea electronică. Filtrele de carbon reduc particulele şi mai mult de 140 de contaminanţi; lampa UV distruge mai mult de 99, 99% din microorganismele din apă iar sistemul electronic de monitorizare supraveghează performanţele funcţionale ale sistemului şi informează utilizatorul cu privire la necesităţile de întreţinere. Este o combinaţie de tehnologii care conferă unicitate produsului nostru.), Sprijinul oferit de anii de cercetare (Sistemul eSpring este rezultatul a 20 de ani de cercetare în domeniul tratării apei. A fost proiectat şi dezvoltat de către inginerii şi oamenii noştri de ştiinţă, care deţin împreună mai mult de 270 de patente în domeniul tratării apei la nivel mondial.), Utilizare comodă (Spre deosebire de apa îmbuteliată sau filtrele intermediare, sistemul eSpring furnizează întreaga cantitate de apă necesară pentru băut, gătit sau alte necesităţi casnice – la cerere, direct de la robinetul chiuvetei.) Mai puţine cheltuieli de întreţinere (Multe filtre şi sisteme de tratare a apei necesită schimbarea pieselor consumabile în fi ecare lună, dacă nu chiar mai des. Oricum, sistemul eSpring poate să furnizeze sufi cientă apă pentru o familie de 6 persoane timp de 1 an – un total de 5. 000 de litri - înainte de a fi nevoie să schimbăm filtrul.) si Valoare superioară (Deşi sistemul eSpring furnizează rezultate excelente şi este comod de utilizat, costul tratării apei este realmente sub nivelul altor sisteme similare.)

| BlogVitaClub a răspuns:

Daca vrei cu adevarat ceva profesional, uita-te putin aici: http://www.vitaclub.ro/products/Filtru-apa-Aquarion.html

| nicuf a răspuns:

Salut BS, iti recomand cu drag filtrul de apa Aquasana: www.enqan.ro/filtru-apa.html il folosesc si sunt multumit,
Nicu

| ApaPura a răspuns:

Salut,

Iti recomand cu caldura filtrul cu osmoza inversa.Principalele etape de filtrare sunt :

1.Apa bruta trece mai intai printru-un filtru care are functia de a retine toate impuritatile ce depasesc 5 microni(noroi, praf, etc)
2. Urmatoarea etapa este trecerea apei printr-un filtru cu carbune activ acesta avand rolul de a corecta gustul,mirosul, culoarea apei, eliminarea clorului a substantelor organice, reducera/eliminarea polenului, etc.
3. Urmatorul pas este trecerea apei printr-un filtru ce retine sedimentele mai mari de 1 micron.
4. Urmeaza cea mai importanta parte din tot procesul de purificare a apei, anume:membrana osmotica.Aceasta are capacitatea de a inlatura contaminarile organice si anorganice,bacteriile si virusurile,nitratii, nitritii, elementele radioactive, sarurile si substantele dizolvate, metalele grele cu o finete de 0. 0001 microni!
5.Cea din urma etapa de filtrare este un postfiltru cu carbune activ care reprezinta filtrarea finala ulterioara stocarii apei in bazinul de acumulare.Acest ultim filtru adauga apei pe care o bem "gust" perfect:apa cristalina incolora, inodora si insipida de cea mai buna calitate.

Consumabilele respectiv cele 4 filtre, aici includem si filtrul de remineralizare care contine : calciu, potasiu, magneziu, sodiu se vor schimba o data pe an iar membrana osmotica o data la 2 ani, in functie de cat a fost utilizat si cat de dura este apa.

Te asteptam aici www.apa-pura.com sau 0733 54 36 04 pentru mai multe detalii despre produs cat si despre apa pe care o consumi in momentul de fata.Vei beneficia de testul gratuit al apei tale de la robinet cat si testarea echipamentului de filtare timp de 15 zile.

| Constantinescu_Cristian_1969 a răspuns:

Cel mai bun filtru si cel mai ieftin il gasesti aici www.apa-vie-romania.ro

| Heracleea a răspuns:

Cel mai bun filtru de apa e cel produs de compania japoneza Enagic. Filtreaza complet apa de clor si de alte impuritati, este singurul filtru de pe piata care filtreaza apa de nitriti si nitrati. Acest filtru produce apa cu 7 nivele de pH, de la apa super acida, apa de frumusete, pana la apa alcalina si apa superalcalina. Este cu adevarat o apa terapeutica folosita in tratarea a numeroase boli deoarece are proprietati antioxidante, o formula usoara care patrunde imediat prin membrana celulelor detoxifiind si alcalinizand corpul. Puteti gasi foarte multe informatii despre beneficiile apei alcaline produse de acest filtru ionizator aici: http://www.pagininoi.ro/apakangen-apavie/apakangen-apavie.html