| bjanka a întrebat:

Imi puteti spune daca am avut ouale de gaina in frigider mai le pot pune la incubator?

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! ouale de gaina trebuie sa fie cat mai proaspete pentru a fi puse la incubator, iar in momentul in care pui incubatorul, aduci ouale la temperatura camerei, apoi se verifica cu un dispozitiv ovoscop, sau cu ajutorul unei veioze si palma facuta caus, sa vezi daca are acel banut care inseamna ca oul e bun pentru incubator.
mult noroc!
ATENTIE! in post nu se pune closca/incubator!

evenso
| evenso a răspuns:

Adica cum? vrei sa ai pui din oua scos de la frigider? daca la asta te gandesti nu are rost sa mai bagi la incubator ca nu o sa mai fie pui.

| jak85 a răspuns (pentru evenso):

Salut,
Eu am facut un experiment cu oua di frigider puse la incubat in incubator puisor! Am pus 30 oua gaina tinute in frigider vreo 6 zile, in incubator din care mi-au iesit 21 pui.
A fost un experiment, nu zic ca o sa fie valabil pentru toata lumea, mie mi-a iesit.
in frigider au stat la 4grade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de inculta poti fi, incat sa pui o asemenea intrebare? Eu cred ca poti fi foarte inculta, se vede in postarea ta!

| AnonymousQ666 a răspuns:

Nu mai poti sa le pui la incubator.

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Va salut cu respect! Deci in nici un caz nu incercati sa incercati sa mai incubati ouale odata introduse la frigider sau spalate! Ouale pentru. incubat se recolteaza si se pot pastra pina la 12-14 zile in incaperi unde temp. nu scade sub 15 grade, nu se pun la incubat ouale mai proaspete de 2 zile; inainte de a fi introduse la incubat, ouale se tin 24 ore intr-un cofrag de carton cu virful in jos pentru. pozitionarea corecta a. spor la puiuti!

| caminulanimalelor a răspuns:

Nu, categoric nu se pot pune oua tinute in frigider. Daca temperatura oului scade sub 5 grade, embrionul moare. Mai multe informatii despre cum sa construiesti un incubator pe http://www.casasigradina.blogspot.ro/2012/02/frigider-incubator-de-oua.html