| adelina_valentin a întrebat:

In ce e mai bine sa pui plantele, in pamant sau in nisip? Ma refer la cele de ghiveci...

Răspuns Câştigător
| Carina_marcu a răspuns:

Fiecare floare are nevoile ei specifice iar, in ceea ce priveste solul, cel mai bine e sa intrebi la florarie si sa iei de-acolo pamantul de flori adecvat.

7 răspunsuri:
| raisabanea a răspuns:

In general in pamant dar cactusii in pamant mai nisipos. Plantele acide (azaleea, rhododendronul) in pamant acid - pe care il gasiti la florarii mai mari.

| lost.in.rain a răspuns:

Nisip se pune de obicei pe fundul vasului pentru a asigura drenarea apei. In lipsa nisipului, gradinarii recomanda bucati de sticla (cioburi). Plantele le vei pune in pamant, si este bine ca la un interval de timp sa folosesti si ingrasaminte pentru plante cu flori sau fara (depinde de planta pe care o ai tu).

| MihaiA a răspuns:

In pamant! 100 %

| oareunde a răspuns:

pamant. normal!

| gmariana a răspuns:

Depinde de tipul de planta, dar majoritatea se pun in pamant. oricum intr-un ghiveci e nevoie de mai multe straturi cum ar fi: de jos in sus - strat de pietricele, strat de nisip, nivel fin de ingrasamant (granule), planta si imprejur pamant amestecat cu turba - cam asta e compozitia ideala pentru o planta din ghiveci.

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com

| alessandra a răspuns:

Cred ca depinde ce fel de planta ai.Eu am cumparat pamant la sac, si toate plantele mele sunt ok.Nu stiu daca nisipul poate sa ofere plantelor toate ingrasamintele de care au nevoie.

| oana_negraru a răspuns:

Pamantul pentru flori este mai bun, fiindca el retine mai bine apa si nutrientii. Din nisip se scurg toate mult mai repede, fiindca e mai permeabil. Totusi, unele plante au nevoie de o combinatie dintre cele doua, rezultand un sol mai afanat.