| BergerCipy a întrebat:

In Germania se ofera case pentru persoanele cu handicap din uniunea europeana?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca nu, abia se dau pentru cetateni propi, mai mult stai in chirie, se da scutiri la taxe si pensie de handicap atat, mancare scutire la chirie

| MihaelaDart a răspuns:

Case gratuite, nu. Ar veni toată populația lumii în Germania pentru așa favoruri. În schimb poți obține o locuință cu ajutorul celor de la JobCenter (Asociația ajutoarelor sociale) și te vor ajuta cei de acolo ce demersuri trebuie sa parcurgi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar face asta?

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Sunt mulți oameni care transmit "știri" greșite și aceștia cred că Statul le da totul sub nas cu nici o zi muncită. Așa cum ne-a venit noua o amică bulgăroaică din Grecia că vrea să ia bani de la stat (JobCenter adică) și când i-am spus că nu de mai da de foarte mulți ani asta, între timp s-au schimbat legile, ne-a întors spatele că cică nu am ajutat-o îndeajuns. Mulți încă cred că Germania da case și bani moca, dacă ar fi fost așa, niciunul nu am mai fi pus cotul la muncă și stăteam din mila Statului.