| Kindly a întrebat:

In gradina mea au inceput sa apara rugii ( stiti si voi, acele plante cu ghimpi pe tulpina care cateodata mai dau si fructe numite mure) dar acesti rugi nu imi sunt deloc folositori, in plus imi distrug gradina, ce pot sa fac sa-i "extermin ' sa nu mai creasca? p. s i-am taiat si cu secerea si le-am dat si foc, as fi dorit sa-i scot din radacina, dar nu pot deoarece este bine infipta radacina in pamant. Va rog sa-mi dati alte sfaturi de distrugere a acestui " parazit " fara a distruge celelalte plante. multumesc!

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Buna!
Poti sa o scoti doar toamna, sapi la 40 de centimetri adancime in pamant, si aduni radacinile cu harlet sau cu mana, le aduni si le arunci sau le dai foc. Atentie, asta functioneza doar TOAMNA.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

3 răspunsuri:
| aBduLah a răspuns:

In locul unde e radacina vezi ca de acolo se inmulteste torni multa apa se moaie pamanul se ineaca si aia si apoi o poti scoate! big grin

| Dolceazza a răspuns:

Pai primul pas da numai pe ele cu otrava dar daca nu merge cheama o masinarie de saat in pamant si o sa mearga zau am incercat si eu si a functionat

| Little Kid [:x] a răspuns:

Poti incerca sa ii scoti radacina cu un harlet, il infingi adanc in pamant langa planta si apoi il ridici si va iesi planta cu tot cu radacina. PONT big grin nu mai incerca sa tai planta deoarece va creste mai mare si mai "puternica". Daca nu reusesti sa ii scoti radacina, nu vei scapa de eawinking pup.