| SooJin a întrebat:

In hornul casei este un stup mare de albine.Cred ca e si matca.MII SI MII DE ALBINE SUNT ACOLO! Cum pot sa distrug pentruca soba da fum.Raspuns repede.

10 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Skama are dreptate:nu pleaca atata timp cat e matca acolo. Daca nu se poate ajunge la ele-un cunoscator care sa ia matca-introdu peria de curatit cosul sau ceva adecvat.Trebuie spart fagurele pe care l-au format, altfel degeaba mor ele.Pregateste jar in ceva la gura sobei, strapunge fagurele si imedit arunca jarul in soba cu ceva bucati de lemn putred, sa scoata fum. Poti pune pe jar una -doua pastile de desfundat, ori putina naftalina, care le v-a amorti instantaneu.

| SooJin explică (pentru Danut_Popa_1961):

Aha mersi.Dar merge daca chem un apicultor?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru SooJin):

Daca ajunge la ele si scoate matca, albinele o v-or urma.Bafta.

| SooJin explică (pentru Danut_Popa_1961):

Mersi mult love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca astfel de actiuni intreprind pompierii. Ii chemi si te scapa de pacoste.

| skama18 a răspuns:

Poti sa dai fum sau apa tot aia e. pleaca doar pentru o perioada scurta. pana nu moare matca nu spati de albine..si matca moare dupa ce distrugi stup ul in totalitate sau dai foc...

| 69dacăvrei a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie. Poti sa faci fum in soba cat vrei ca nu pleaca. E bine sa le strpesti cu apa. Albinele pleaca cand dau de apa [ la mine au plecat singure ]

| 69dacăvrei a răspuns:

Stropesti*

| Smokey13s a răspuns:

Pai aprinde soba si fa mult fum pentru ca fumul le alunga (asta din cate stiu eu)

| leonea12 a răspuns:

Viriti in horn