| mars009 a întrebat:

Intro mansarda, s-a facut un tavan pe sipci si a iesit stramb, am putea lucra pe bride cu profile metalice?
Toti mi-au sugerat sa lucrez lemnul cu lemn dar nu putem sa scoatem drept tavanul pe sipci.

Răspuns Apreciat de Editori
| darrio2007 a răspuns:

Da. Daca ai posibilitatea sa axezi profilele metalica ca sa iasa tavanul drept, merge. Cobori cu perimetralul(proflul metalic) cam 5 cm de la acele sipci. Sau cat vrei tu sa te lasi cu el. Cine ti-a zis ca trebuie tot cu lemn nu stie ca lemnul se mai umfla sau se contracta. Adica vei avea fisuri in tavanul de ghips-carton, daca asta vrei sa faci.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ți-au sugerat greșit. Ideal e pe profile metalice. Lemnul chiar pus in opera drept, in timp se poate curba.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Este recomandat ca intre noul tavan si cel din sipci sa bagi ceva material termoizolant. De regula vata minerala.

| Roxanacretu2 a răspuns:

Profilele metalice ar fi optiunea perfecta pentru problema ta, pentru ca, asa cum au spus si ceilalti useri, lemnul se mai umfla in timp. O alta varianta pe care ai putea sa o iei in considerare ar fi un tavan extensibil fals. Intreaba-i pe baietii astia http://vipcasa.ro

| Marian198484 a răspuns:

Lucreaza cu profile metalice si bride, e foarte bun