| C._Madalin_Andrei_1999 a întrebat:

Salut. Am si eu o bucatarie de vara in care tavanul a fost din blani sustinute pe grinzi de lemn. Am turnat acum ceva ani placa de beton peste blanile acelea direct chiar daca ele nu erau puse la drept, iar ai mei au pus placi de rigips pe interior direct pe grinzile de lemn rezultand un tavan stramb. Problema e ca mai apoi s-au comandat geamuri pana in tavan ceea ce face greu de indreptat tavanul. Eu imi doresc sa il finisez asa stramb cum e pentru ca gletul deja a inceput sa crape pe la imbinari. As avea ideea de adeziv urmata de tinci dar nu stiu daca merge adeziv peste rigips sau placi decorative. Ce ma sfatuiti?

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu adeziv si tinci nu rezolvi problema. Tavanul ar trebui dat jos si refacut pe structura metalica, la drept.
Doar pentru fisuri trebuie refacute imbinarile, ceea ce inseamna taierea lor in V cu un cutter, acoperirea cu banda de fibra de sticla si umplerea cu super rigips. Fara structura metalica ele vor reapărea oricum in timp.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cît de strimb e rigipsul. Daca e cîtiva cm, merge cu glet, și banda din plasa de fibra de sticla la crapaturi. Daca e cîtiva cm, nu e indicat adeziv cu tinci. Intra și mult material, și timp de lucru, și încarci rigipsul, s-ar putea ca greutatea sa îți rupa la un moment dat rigipsul, fiind pe tavan, îl trage in jos constant.
Cel mai indicat ar fi sa dai rigipsul jos și să îl pui la nivel. Te poți folosi de șipci tăiate ca grosime in funcție de cît de strimb e tavanul. Se lucrează rapid, ușor, curat. Și, daca e făcut cum trebuie, iasă perfect drept. De aceea cei mai mulți meseriași prefera sa lucreze cu rigips.
La geamuri, trebuie sa ai o cotă unde, daca tavanul e strimb, e mai sus, deci ai un pic de perete acolo, că doar geamurile nu a fost puse strimb după tavan, și acea îți permite să pui șipci ca sa aduci rigipsul la nivel cu geamurile. Daca geamurile au fost puse după tavan, ai pus-o, nu poți decat sa acoperi partea de sus a geamului/geamurilor, asta daca nu împiedică deschiderea lor. Am mai văzut așa la cineva, la un geam care nu se deschidea.

Bula
| Bula a răspuns:

Peste fisuri poti aplica banda de panza de sticla.
Pentru acoperire foloseste amestec de glet.

| relian a răspuns:

E bun, daca ai grinzile alea de lemn e treaba brici, ma refer daca se vad la interior.
Dai rigipsu jos, faci nivelul pe pereti cu un laser ceva, sa fie sub cea mai joasa grinda.
Apoi prinzi direct de placa aia de beton la anumite intervale cornier, bucatele de cornier.
Pe acele bucati de cornier prinzi apoi leaturi de lemn la nivel.

Ori poti prinde diret de placa de beton acele leaturi, doar ca va trebuie sa le aduci la nivel.

Cel mai indicat ar fi sa lasi un spatiu intre placa de beton si sa cobori mai jos nitel aproximativ 5 cm, apoi sa faci un fel de profile din leaturi de lemn prinzse de tavanul ala de benton sau de grinzi.

Intre acele leaturi sau inainte, poti lipi de placa de beton polistiren de 5 cm, vei avea izolare f buna vara, dar si iarna.
Pe profiulele alea prinzi apoi direct rigipsul si ai terminat lucrarea, o sa ai un tavan f drept si izolat, n-o sa ai acolo probele veci, de nici un fel, nu igrasie, nimic altceva.

Deci faci cum iti este mai usor, eu nu mas apuca sa fac ce spui tu sau altii pe aici, gled la nivel, rahaturi, aia e tiganeala laughing

| lpavel a răspuns (pentru relian):

Cei de care zici tu ca vorbesc de tiganeala au inteles bine intrebarea nu ca tine... laughing cum sa faca cum zici tu, nu ai vazut ca a zis ca geamurile ajung pana in tavan? laughing

| relian a răspuns (pentru lpavel):

Unde ai vazut tu ca a scrtis ca ajung geamurile pana in tavan? Eu dimn cate pricep a spus omu ca ar fi dat comanda de ferestre si alea ar ajunge pana la tavan.
Deci poate modifica comanda, daca era sa le mareasca da, ar fi fost problema, dar de miscsorat se pot, asta daca sunt deja gata.

deci poate suna si sa dea alte dimensiuni. Asa ca nu stiu care din noi a inteles cea inteles.
Ferestrele din exprimarea lui nici nu le are inca. Tu cand spui ca ai dat comanda de ceva, la tine ce inseamna? Ca deja le ai sau ce anume?

Mda asa ziceam si eu laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

"problema e ca mai apoi s.au comandat geamuri pana in tavan ceea ce face greu de indreptat tavanul".
Daca nu înțelegi, citeste de mai multe ori. happy

| lpavel a răspuns (pentru relian):

Vai de capul tau...

| relian a răspuns (pentru lpavel):

E bun, doara atit mai poti laughing Nu am spus nimic gresit, nu am vorbit urit, nu am injurat, deci nu vad reactia ta ca una normala.
E bun si asa rau, asta e, fiecare cu cel doare.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Te riciei si pe tine rau se pare laughing nu te poti abtine. Ar fi bine sa iti folosesti ochelarii daca nu mai vezi laughing
Arata unde spune omu ca instalat ferestre, gemuri nu poti sa pui pana in tavan, alea se numesc ferestre, geamurile nu se pun asa singure in aer.

Citeste de mai multe ori, ti-ai dat un sfat f bun. Una e sa comanzi ceva, deci sa comandat, la tine ce inseamna cand comanzi ceva?

Deci tu comanzi ceva si deja in momnentu ala ai si primit comanda sau cum, deja ai si instalat totu?
Nici la McDonalds daca te duci, comanzi si nu-ti da pe loc laughing poate daca bate vintu pe ala aia sa zic primesti mai repede.

Cine nu intelege aici tu sau eu, voi sau eu? Mai este inca unu care la fel a bagat-o ca vai de capu meu, arata ca e ca tine si nici o problema.

Se pare ca ori eu is nebun, ori voi ati luat-o rau de tot pe aratura.

Vrei sa iti desenez? Daca omu deja are ferestrele acasa sau instalate, este vina lui pentru felul cum sa exprimat, dar din exprimarea lui arata ca deja s-a dat comanda, dar aia nu arata ca acele ferestre is deja instalate pana in tavan, nu arata nici ca lear fi primit, poate comanda inca nici n-a fost finalizata, ferestrele alea nu dai comanda azi si mine deja ti le aduce, asta depinde de cit de ocupati is aia ce fac acele ferestre.

Deci ndaca nu intelegi, citeste de mai multe ori, repetitia este mama invataturii.

Deci daca ar fi scris ca sau instalat geamuri, ferestre inalte cit tavanu, aia era clar, deci erau instalate la locul unde trebuia. Dar sa spui sau comandat geamuri pana in tavan, ce se intelege?

Ok poate ca nu mai stiu eu romana nici asa simplu. O fi ca voi, doara nu o sa fie ca mine daca majoritatea zic ca si voi laughing eu tot pea mea o tiu, doar ca sunt in inferioritate, deci trebuie sa tac, dar nu tac ca nu mai sintem pe timpul alora care te faceau sa taci laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

"au pus placi de rigips pe interior direct pe grinzile de lemn rezultand un tavan stramb. problema e ca mai apoi s.au comandat geamuri pana in tavan ceea ce face greu de indreptat tavanul"
"Au pus" - "mai apoi"
Adica: au facut tavanul strimb, asta iasa din prima fraza. Apoi au venit cu geamurile/ferestrele. Poti sa faci egal intre comandat si pus. Acum, geamurile/ferestrele fiind puse pana in tavan, se vrea indreptarea tavanului, dar nu se poate din cauza lor - "ceea ce face greu de indreptat tavanul"
Daca nu erau puse geamurile/ferestrele, nu era nici o problema, indreptau tavanul, si apoi, chiar daca locul pentru ferestre era mai mic, si geamurile ar fi fost comandate deja, deci le-ar fi avut, spargeau pe latura de jos a locului unde venea geamul, atit cit ar fi adaugat la tavan ca sa il indrepte, asta daca era necesar, ca daca locul era cu 6 cm mai mare ca geamul, caci de regula e mai mare, da?, si la tavan trebuia umplut doar cu 3 cm, nici nu mai trebuia spart, deci problema se rezolva usor, chiar foarte usor. Dar, geamurile fiind puse, daca ai doua, unul fiind la cota de sus a tavanului stimb, si celalalt la cea de jos, pentru ca glaful ajunge chiar pana la tavan, ai probleme serioase daca vrei sa indrepti tavanul, pentru ca la cel care ajunge sus, trebuie sa "musti" din geam, din locul unde a intrat. Si poti face asta doar daca ai distanta intre geamul propriu zis (marginea de PVC a geamului) si marginea locului la fel de mare sau mai mare decat diferenta de nivel la tavan (eventual doar cu 1 cm mai mica, caci poti sa vii pana la o limita peste marginea de PVC a geamului).
Dar cred ca te-am bagat si mai mult in ceata. happy

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Nu mai bagat nicaeri, exprimarea arata clar ca nau instalat acele ferestre, nu spune nicaeri nca au pus, ori ca au instalat ferestre.
Tavanu era strimb pentru ca avea lemenele alea punse aiurea, ei au pus asa rigipsu direct peste grinzile de lemn, e mai usor sa faci asa decat sa te apuci sa aduci la nivel.

Puteau sa aduca la nivel chiar daca comandase ferestre pana la tavan, razuiau din lemnele care erau mai jos ca unde urma sa vina fereastra, ori daca ferestrele le-au pus deja, aytunci la fel razuia lemnul care era mai jos, mergea pana la grinda cea mai de sus.

Dar din exprimare nu arata ca ar fi instalat ceva. Bine si eu cred ca lo instalat, dar din exprimare nu reiese asa ceva.

Tvanul era greu de indreptat nu din cauza ca ar fi avut ferestre pana la tavan, ci pentru ca erau toate grinzile alea puse la intimplare, care mai sus, care mai jos, deci nu-i asa de usor sa le aduci la nivel.

Ce spui tu sa aduci la nivel usor prin ce? Deci era greu de adus la nivel acele grinzi. Balnile alea ce zice omu erau inegale, alea au dat tavanul strimb, nu faptul ca au pus fereastra pana in tavan.

Deci alea erau strimbe si ei aun pus asa rigipsu peste balnile alea cum se exprima omu.
Debia acu el vrea sa faca tavanul drept si nu stie cum, sau ce sa-i faca, sa-i dea gled sa-i dea muci pe pereti laughing

Atentie, omu deja il face drept din gled tinci ce mai spune adeziv, deci dupa tine cum del poate face drept?
Dupa teoria ta nu ar merge nicicum laughing dar omu spune ca merge, dar nu stie ce materiale sa foloseasca.
In care ceata mai bagat?

Ti-am spus, foloseste ochelarii daca ii ai pe linga tine laughing Fii antena, omu ar putea sa puna si placi decorative acolo, deci despre ce desene animate vorbesti tu ca nu poate indrepta cas ferestrele in tavan?

Nu mai veniti cu desene animate ca nu tine. Omu daca are deja instalate ferestrele, asta nu se deduce macar din intrebare nicicum, nu-i nicaeri pus sau imnstalat geamuri.

Si chiar daca is deja instalate, din aceiasi descriere el poate aduce la nivel.
Deci cine este acu in ceata? E clara aveti ochelari de cal, ma gindeam ca as fi eu surd laughing dar se pare ca voi aveti nevoie de ochelari laughing O lasam asa cum a cazut, adica ca in tren., fiecare pleaca in drumu lui, ca tigaile lui, iar omu ramaine ca pomu laughing vorbesc de cel care a intrebat, ramane sa se descurce singur.

| lpavel a răspuns:

Merge sa tragi adeziv de care vrei tu, poate fi chiar si cel mai ieftin, nu conteaza daca e adeziv de gresie sau polistiren, merge orice adeziv foarte bine pe rigips dar sa folosesti si o plasa de care se foloseste la polistiren! iar daca vopseaua de pe tavan e umflata, trebuie s-o cureti inainte cu un spaclu apoi tragi adezivul cu plasa! Bafta!

| C._Madalin_Andrei_1999 explică (pentru lpavel):

Mersi frumos. Nu știam dacă sta adezivul cu tinci pe rigips. am sa fac exact ca la polistiren cu plasa cu tot. mulțumesc mult

| lpavel a răspuns (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Asa sa faci! cu placere!