| svenhassel13 a întrebat:

De 2 săptămâni am observat pete de urina pe tavan.
Locuiesc la tara, iar tavanul este din rigips, iar deasupra rigipsului sunt șipci(cum era făcut inainte tavanul caselor).
Din cand in cand se aud zgomote asemănătoare mersului șoarecilor. Am incercat sa pulverizez motorina, am folosit si aparat cu ultrasunete, dar fara folos. Are cineva vreo idee?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suna o firma care se ocupa cu deparazitarea

| Salontanul a răspuns (pentru mgtow):

laughing De ce? Are purici? Sau ai vrut sa zici "deratizarea"?

| mgtow a răspuns (pentru Salontanul):

Vad aia ce e in acoperis sa se ocupe

| sierra1 a răspuns:

"am observat pete de urina pe tavan." - dă-o-n colo de treabă, chiar așa presiune ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dropper-bottle-10651? prd=2a5bcbce&prisp=1&gclid=Cj0KCQiAtqL-BRC0ARIsAF4K3WG4VxVGGMy2-eL_nSV0v-JQgiRH5Z_kbUmY4vCnhC1Swx3p_9fDwKgaAkdGEALw_wcB

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

laughing N-ati luat link-ul intreg!

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Să scrie raticide pe Google search și găsește la 9 sau 10 lei.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

N-am eu treaba cum se scrie si nici nu vreau sa cumpar asa ceva. Eu ziceam ca link-ul este cu "capul" taiat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, esti sigur ca este urina? Si nu sunt pete de la alte surse lichide?
In al doilea rand, esti sigur ca sunt soareci? Adica ai incercat cu ultrasunete si alte metode, pentru soareci, fara rezultat... ceea ce inseamna ca ar putea sa nu fie soareci.

Deasupra, adica in pod sau etaj, ai verificat partea cu pricina? Totul este ok acolo? Nimic ud?

| svenhassel13 explică (pentru DoarBogdan):

Nu am spus ca sunt soareci, nu stiu ce sunt, dar alearga precum soarecii. da sigur e urina, deasupra adică in tavanului este uscat, dar la mine in camera e ud

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Chestiile alea cu ultrasunete nu ajuta deloc laughing
Poate niste otrava pusă în perete thinking

| svenhassel13 explică (pentru Catrice):

Am încercat si otrava, tot nimic

| DoarBogdan a răspuns (pentru svenhassel13):

Pai atunci este mai complicat decat pare. :-?
Din ce vad eu, ai urmatoarele variante:
- sa tai si sa vezi ce este in perete;
- sa iei alte aparate pentru soareci;
- sa bati acolo si sa ii sperii pana fug;
- sa faci o mica gaura pe unde sa pui niste lichide impotriva daunatorilor;
- sa bagi o pisica acolo (dar sa o si scoti).

In rest... nu prea ai ce sa faci, daca nu desfaci si vezi ce este acolo.

https://www.anti-rozatoare.ro/......t-repeller
https://www.fara-daunatori.ro/......ritia-lor/

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si la mine sunt pete gălbui in cămară. Verificând in pod am constatat ca o țiglă era sparta si plouase in podul casei iar apa de ploaie de pe țigle este murdara si astfel infiltrandu-se prin tavan după ce se usucă are cularea respectiva. Verifica țiglele. Daca e vreuna fisurata nu se vede de jos dar in tim la fiecare ploaie face ravagii pe tavan nu numai ca il murdărește dar poate si sa putrezească partea lemnoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca va trebui sa desfaci o sipca si sa vezi ce e acolo. Ai putea a avea o ferma de rozatoare in toata regula, fara stiinta ta.