| NewTroll a întrebat:

La ce se foloseste purificatorul de aer? Dar umidificatorul?

As vrea sa stiu si la ce ajuta...
[Scuze de categorie]

Răspuns Câştigător
| qrage a răspuns:

Purificatorul de aer curata aerul de praf, bacterii/microbi, gaze, poluanti, mirosuri, polen, etc. Sunt o multime de purificatoar de aer, unele au si generator de ioni negativi, altele pe baza de sare (vezi aparatul salin) altele functioneaza cu filtre hepa, cu carbune activ(charcoal) si lampi UV. Sunt folosite pentru imbunatatirea aerului respirat, inlaturarea mirosurilor, genereaza prospetime si este utilizat ata in cazul persoanelor sanatoase cat si pentru persoanele care sufera de astm sau afectiuni respiratorii, alergii... preturile sunt intre 50 RON si 8000 RON depinde de model, functii, dotari si suprafata incaperii in care va functiona. Iti recomand unul cu filtru hepa si carbune activ.

Umidificatoarele sunt folosite in incaperi unde aerul este foarte uscat, pentru a stabiliza umiditatea din aer. In comapartie cu filtrele/purificatoarele de aer, umidificatoarele sunt mai ieftine.

Exista si dezumidificatoare - normal acestea sunt folosite la extragerea umiditatii excesive din aer. Si dezumidificatoarele bune sunt ceva mai scumpe. ~500 euro...

Sper sa iti fie de ajutor aceste informatii happy

2 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Http://www.high-health.info/aer/aparat-salin/aparat-salin.htm
Umidificatorul umidifica aerul atunci cand acesta este uscat de aparatul de aer conditionat si de aparatele de incalzire.

| radarcan a răspuns:

Purificatorul de aer este conceput pentru a imbunatati calitatea aerului in incaperile pe care le frecventam.

Contaminarea aerului provoaca cresterea/reproducerea bacteriilor cauzante de mirosuri neplacute, aceasta problema fiind solutionata de ionizatorul incorporat care ne permite sa beneficiem de un aer curat si proaspat.

Tehnologia avansata folosita in acest ionizator creeaza un flux de aer care circuland prin el neutralizeaza mirosurile neplacute si omoara bacteriile.
gasesti aici mai multe detalii
http://www.roinsect.ro/pesticide/purificatoare-de-aer/16