| Pirvu_Michael_1959 a întrebat:

La sfarsitul lunii Septembrie se pot planta prunii? Ce soi de pruni recomandati pentru Rachie? De unde pot cumpara?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Soiuri cu fructe cat mai dulci.Le cumperi de la o pepiniera,sau de la anumite magazine care vand tot de la pepeiniera.Dar cel mai ieftin cumperi direct de la aia. Daca nu ai in zona ta o pepiniera,cauta pe net,gasesti destule.
Centenar,Stanley,eu soiurile astea le'as folosi.Or mai fi si altele dar pe astea le poti vinde si pentru consum,si pentru industrializare,adica compoturi,gemuri etc.Cel mai indicat este sa plantezi primavara. Poti planta si toamna, dar in cazul in care iarna apare un ger cu temp foarte scazute, uni pomi se pot usca, pot ingheta, acum depinde si in ce zona locuiesti tu, dar cel mai indicat este sa plantezi primavara.

| Kron5tadt a răspuns:

Cauta puieti de prun de Bistrita. Faci plantarea toamna, este OK.
Ai grija cum ii plantezi: sapi o groapa de 40/40 cm, cu adancimea de minimum 50cm. Apoi, pregatesti niste gunoi de grajd (de vaca, nu de porc) si faci un amestec cu apa si pamant. Mocirlesti radacina puietului cu amestecul de gunoi, il pui in groapa, apoi torni tot amestecul de gunoi/apa/pamant in groapa, ulterior astupand cu pamant. Presezi usor compostul in jurul puietului, cat sa ramana pamantul un pic mai jos in jurul lui. Daca este mai cald afara, il uzi la fiecare doua seri (o galeata de apa este de ajuns). Grija mare sa nu rupi ramificatiile alea fine ale radacinii! Succes!