| doaryo_4168 a întrebat:

Locuiesc intr, o garsonierasi vreau sa imi pun centrala termica cu autonomie la apa calda, caldura si reducerea costurilor.
Nu ma pricep in domemiu de aceea am nevoie de parerea unui cunoscator.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca e foarte rentabila o centrala termica intr-o garsoniera. Daca vrei autonomie, o poti obtine cu doua calorifere electrice si un boiler, plus o termoizolatie interioara, la peretii exteriori, peretii cu casa scarilor si tavan.
Centrala termica este foarte rentabila cand ai un numar mare de calorifere, insa la doua sau trei, cate ai intr-o garsoniera, nu prea se justifica o investitie de peste 2000 de euro. Pentru ca o centrala nu inseamna doar centrala, ci si calorifere, tevi, instalatie de gaz, senzori, electrovalva, manopera pentru instalare, avize etc.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa te interesezi despre niste plasme termice, cred ca o sa te ajute mai mult:
http://www.youtube.com/watch?v=kofIjBjlbas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de suprafata garsonierei, una dintre casele mele este o garsoniera de 42 de mp la care platesc (iarna) in jurul a 400-500 roni pe luna, acum depinde iar si de cata apa calda folosesti, am avut o singura persoana odata ( cu chirie ) care nu a platit mai mult de 300 de lei pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti sa pui o centrala. Dar indicat este sa ai si termostat, sa-l reglezi sa porneasca incalzirea inainte de a veni acasa (cam cu 1/2 ora sau o ora). Temperatura sa fie cea agreata de tine, nu mai mare. De preferat sa ai si apa contorizata, sa nu o platesti la comun cu vecinii. Merita investitia daca nu ai deja apometre.
Vad la @YOGYtheGENTLEBEAR ca plateste 400-500 lei pe luna. Probabil e vorba de toate cheltuielile, altfel nu-mi explic. Eu, la 2 camere si cu caldura permanent iar dusurile cu tona, nu platesc la gaz in luna de iarna mai mult de 120-150 lei. Energia electrica, apa sau cheltuielile la Asociatie, sint altceva. In total ajung si eu la 300-350 lei. Fa-ti curaj si pune repede. Merita.

| TudorVali a răspuns:

Din experienta va pot spune ca o centrala termica reduce considerabil cheltuielile la intretinere si in plus aduce confort. In primul rand nu veti mai plati pierderile din reteaua de distributie care nu sunt deloc de neglijat si in plus veti avea atata caldura cata va doriti si cand va doriti: nu va mai trebui sa tremurati in casa in perioadele de inceput de toamna si sfarsit de primavara cand nu se furnizeaza caldura si nici nu veti mai arunca caldura pe geam atunci cand aceasta este furnizata in exces. Pentru o garsoniera ca este suficienta o centrala de putere mica, v-as recomanda de exemplu centrala in condensatie de 24 kW de la Viessmann care va asigura tot confortul pentru apa calda si caldura.