| dacianu a întrebat:

Am o centrala termica pe lemne, iar in cosul de fum, vreau sa pun un recuperator de caldura, format din 3 tuburi vidate de la un panou solar. Cele 3 tuburi vreau sa le leg pe tur, iar toata caldura de pe cos sa fie captata de tuburi, iar apoi apa calda sa o bag pe instalatie.Asta ca sa nu am pierderi de caldura pe cos. Cei care va pricepeti va rog sa imi da-ti un sfat, merge cea ce vreau sa fac sa nu. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cantitatea de căldură recuperată depinde de tipul centralei. Nu poţi monta acele panouri pentru că vei deranja reglajul de tiraj al centralei. Acele panouri sunt concepute pentru căldură solară, nu are rost. Poţi concepe un recuperator din ţevă de cupru în spirală montată în partea de jos a coşului ( la ieşirea din centrală ).Te va costa mult mai ieftin.

| solumaam a răspuns:

In principiu va functiona dar trebuie sa tii cont de diametrul cosului pentru ca trebuie sa ramana spatiu pentru eliberarea gazelor nocive pentru ca scopul cosului este sa ventileze centrala ca sa aiba tiraj.
Daca este centrala standardizata va trebui sa iei legatura cu firma care a produs-o si sa le ceri parerea!
Ideea este ca volumul de gaze care se elimina din centrala sa nu il micsorezi prea mult!