| lilis_1549 a întrebat:

M-am "pricopsit" si eu cu geamuri si usi termopan, dar nu am indepartat BANDA ADEZIVA in timp util asa ca acum nu o mai pot desface de pe suprafata geamurilor si a usilor.
Stie cineva o solutie pentru aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sunt patita!--- doar ce am terminat teribila munca! Nu folosi niciun fel de diluant pe tamparia de PVC!( cel mai mic rau care se poate intampla este pierderea luciului--- cel mai mare este decolorarea ei in caz ca este un PVC colorat! ). Eu am folosit metoda cea mai grea: razuirea, centimetru de centimetru, cu ajutorul unei raclete din plastic cu o margine ascutita( din acelea pentru. indepartare ghiata/zapada de pe automobile) dupa umectarea benzii cu un burete. Pentru indepartarea resturilor fine si a culorii albastre iesite din banda, am folosit "Cif-cream" + partea abraziva a buretelui de vase--- am lucrat pe portiuni mici cu Cif, frecand prin miscari de rotatie, si am indepartat imediat detergentul prin clatire cu apa --- in acest fel luciul plasticului nu a fost afectat de catre detergent( la curatarea obisnuita a canatelor de PVC se folosesc detergenti cu Ph neutru dar in acest caz special, acesta nu ajuta! ). Spor la razuit si frecat!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, foloseste un Feon sa incalzesti banda apoi tragi de ea si se dezlipeste foarte usor.

| RappaDanny a răspuns:

Ai observat ca dupa ce o indaprtezi ramane urma aceea de lipici. Eu am sa te invat o chestie usoara ca sa dai acea chestie jos, la fel am facut si euwinking secretul e diluantul. crede-ma nu o sa ai probleme, daca iti faci griji de "culoare" de orice s-ar intampla.