Întrebare recomandată | SorMD a întrebat:

Ma adresez cu o rugaminte foarte mare catre toti fermierii din acest grup de a ma ajuta cu o mica informatie. Doresc sa largesc plantatia de zmeura pe o suprafata de 1ha dar este o mare problema,terenul agricol pe care va fi plantat zmeura sa afla inconjurat de teren pe care il prelucreaza liderul X el cultiva diferite culturi ca floarea soarelui,porumb,soie,griu si altele pe care le stropeste cu diferite pesticide si erbicide cum pot sa feresc zmeura de aceste otravuri mii frica ca se va usca din cauza lor, este vreo modalitate de a proteja plantatia cum va afecta aceste otravuri zmeura ce se poate intimpla, va rog frumos ajutati-ma cu vreo informatie ce pot sa intreprind

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pai nu ai ce intreprinde, decit ca X va trebuie sa faca acele stropiri pe timp frumos, adica sa nu bata vintul, sa duca chimicalele la tine.Acum in afara de erbicide restul sint ok nu are rost sa iti faci probleme, pentru ca nu ai de ce, ba mai mult daca ar veni si ceva pe la tine, asa acolo ceva vapori ar fi folositor pentru plantele tale de zmeura.Ca urmare tu trebuie sa ai un spatiu stiu si eu de citva metri intre terenul tau, scuze intre primul rind de zmeura si terenul lui X, astfel incit atunci cind omu va efectua erbicidari, acesta sa nu ajunga pe plantele tale.Trebuie sa ii pui in vedere faptul ca atunci cind va erbicida, asta daca face astfel de tratamente sa le faca pe vreme frumoasa fara vint.Chestiile astea le discutati normal ca intre vecini, nu amenintari nu ceva sa sune aiurea.In rest daca face tratamente de boli ori daunatori nu ai de ce sa iti faci griji ca plantele tale nu or sa fie afectate.Dar stii ce ma mira? Faptul ca tu cultivi zmeura pe 1 ha sau vrei sa faci asta dar nu ai cunostinte generale despre agricultura.Acum cita suprafata cultivi? Asa de curiozitate, si cam in ce zona, judet, daca poti spune.Deci o cultura de zmeura pe o suprafata de 1 ha eu nu prea o vad sa mearga fara tratamente fitosanitare, Asa ca ai tu acasa o tufa si nai stropit niciodata asta e altceva, insa nu acelasi lucru se va intimpla pe suprafete mari, ca urmare nu vad ingrijoarea ta fata de vecinul X.Doar cum am spus aia este singura ingrijoare daca foloseste erbicide in culturile lui.

| SorMD explică (pentru relian):

Pai uite la moment cultiv zmeura pe o suprafata de 30 ari din vecini nimeni nu aplica nimic linga plantatia cea pe 30ari dar eu cunosc deja ce le trebuie si ce nu le trebuie,insa nu cunosc cum vor reactiona la alte chimicale, am intrebat specialisti dar nu spun nimic concret adica poate da da poate nu, am adreasat aceasta intrebare aici poate are cineva plantatii de zmeura aproximativ ca in situatia mea, dar deja am hotarit problema singur, voi cultiva intr-un alt loc pe o suprafata de 40 ari, voi acumula surse pentru procurarea materialului (pilon + plasa de umbrire, sau alte tipuri) si voi ingradi plantatia, cred ca acesta ii cea mai buna metoda

| relian a răspuns (pentru SorMD):

Ce am spus eu legat de pesticide aia este valabil, nu iti spun din auzite sau mai stiu eu de unde.Nu iti pot spune decit ca nu ai absolut nici o problema atita timp cit respectivul nu foloseste erbicide. Vrei sa iti spun ca sint specialist? Nu iti spun ca nu are rost.Am vrut sa te ajut, daca ma crezi bine daca nu la fel.