| popescul a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu etapele montarii pavajelor? vreau sa-mi dau seama daca este absoluta nevoie de echipe de montatori sau daca ma descurc singur.
numai bine!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai putina indemanare te descurci singur. In principiu se incepe cu decopertarea terenului, apoi se fixeaza bordurile in boloboc (unii folosesc beton pentru fixare, eu le-am lasat libere), se taseaza terenul, se realizeaza patul de nisip pe care se vor aseza pavelele, tras la dreptar cu cativa cm sub nivelul bordurilor, se aseaza pavelele, se completeaza cu nisip pentru umplerea rosturilor, se taseaza pavelele pana se ajunge la nivelul bordurilor, se pune din nou nisip care se mai plimba de cateva zile cu matura, pana rosturile sunt umplute definitiv.
Ca si unelte, o "broscuta" pentru tasare ar fi ideala, dar in lipsa se poate utiliza stramosul ei, adica maiul sau un butuc de lemn. Pentru taierea pavelelor exista un dispozitiv special, dar se poate utiliza si un banal flex cu panza diamantata. In rest e nevoie doar de harlet, lopata, roaba, eventual un ciocan de plastic.
Daca pe pavele se va intra cu masina, este inicat sa se toarne inainte o placa de beton armat.

Cu o cautare pe google vei gasi mai multe sfaturi, insa majoritatea iti vor spune sa asezi pavelele perfect la nivel, folosind un ciocanul de plastic. Din experienta iti spun ca iti va lua foarte mult timp, fara rezultate spectaculoase. Este mult mai simplu sa le asezi cu ceva peste nivelul bordurilor si sa le bati ulterior cu maiul pana ajungi la nivelul dorit.

| cristi202 a răspuns:

Deja ti s-a spus etapele realizarii, deci nu am sa le mai zic. Greu nu ar fi de montat, insa trebuie facut cu atentie. Vei realiza ca ai sau nu nevoie de montatori abia atunci cind vei incepe lucrul. Daca vei reusi sa o pui asa cum trebuie, incit sa fie fara denivelari, nu ai nevoie de montatori, daca nu reusesti, cu siguranta vei avea nevoie. Eu zic ca merita mai intii sa incerci de unul singur.

| CoffeeTIME a răspuns:

Nu

| Mihaitza_9967 a răspuns:

E destul de greu sa realizezi singur montajul. depinde de suprafata, daca e denivelata sau nu s de ce tip de pavaje vrei sa pui. In principiu, cam astia sunt pasii http://www.elis.ro/info-28-sectiune-montaj-pavele.html