| deen10 a întrebat:

Care sunt etapele pentru a face o piscina in gradina? Si cam cat costa?
P. S. Vreau sa o fac singur

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Sapa-ti groapa. Nu a ta, ci a piscinei talehappy. Daca o vrei mai adinca, si nivelul apei freatice e destul de sus, cind vei da de apa, vei avea neaparat nevoie de o pompa de apa care sa o scoata pentru a putea sapa mai departe si mai tirziu pentru a putea turna betonul.
2) Fa cofragul pentru beton. Sau zideste zidurile piscinei.
3) Toarna betonul. Piscina ta, dupa aceasta operatie, va incepe sa capete forma.
4) Te ocupi de instalatia de apa (de unde o vei umple sau o vei goli)
4) Te poti multumi si cu atit, vopsind piscina, insa nu va arata prea bine, si nu va tine apa mai mult de citeva zile. Daca nu te multumesti cu atit, te apuci de hidroizolatie, ca piscina sa retina apa. Este vorba de o solutie ce trebuie aplicata pe beton, care il va face complet impermeabil (solutie mai noua).
5) Aplici gresia.
6) Te minunezi sau disperi de cum ti-a iesit, in functie de cit de bine te pricepi sa le faci pe toate acestea singurhappy.
Preturile difera de la cit de mult te astepti de la acea piscina ce vrei sa o realizezi, si cit de mare va fi.

Indicat e sa nu o faci singur. Trebuie sa te pricepi bine la multe lucruri (zidarie, instalatii, aplicare gresie-faianta) ca sa iti reuseasca. Altfel, poti da de probleme care sa te determine sa te lasi pagubas, pentru ca te vor depasi. Poate ca realizarea unei piscine nu pare a fi un lucru greu, insa in practica iti dai seama de fapt ca nu e chiar atit de simplu. Oricum, succes la realizare. Si bai cit mai placute in zilele toride ale verii.

| eugem35 a răspuns:

Te cost cam la 15000 euro dar necesita multe un sistem de filtrare a apei unul de incalzire, si nu este de ajuns sa o vopsesti pe pereti si pe fundu bazinulu se pune o gresie tip mozaic special
trebuie betonat zidit izolat sa nu piarda apa si un sistem de iluminat asa ca nu este usor trebuie consultat un specialist

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru eugem35):

Frate 15000 Euro? Ai omis partea cu... vreau sa o fac eu straight face Noi ne-am betonat subsolu la cladire cu 3-4 m adancime, lungime 25 m latime 10. Si abia in tot subsolu asta o intrat 1000 Saci de ciment, adica, 14.200 Euro, cu 60 lei sacu de ciment, si ma indoiesc ca o s-o faca asa mare.

| onasis1961 a răspuns:

E foarte simplu. Daca vrei sa fie 100% facuta de tine o sa coste destul de mult, necesita timp si f.f.f.multa pricepere. Daca vrei una ieftina sapi groapa sa te mai scotii cu banii si apoi cumperi una din fibra de sticla care costa destul de rezonabil in functie de ce dimensiuni o vrei.Succes!

| Savy a răspuns:

1. Ceri acceptul parintilor
2. Daca punctul 1 nu are succes, intrebarea ta isi gaseste sfarsitul acolo.

| Riot a răspuns:

Piscina este un "element" de lux pe langa casa omului, construirea unei piscine inplica investirea unor sume mari de bani,incepand de la autorizatie care inpune respectarea normelor europene pana la materialele de constructie care sunt foarte costisitoare. Piscinele din PVC sunt ideale pentru un buget limitat iar cele din beton necesita multe alte lucruri costisitoare izolatie,tencuiala,vopsea speciala pentru piscine sau faianta care la randul ei necesita adezivi speciali,sisteme de filtrare a apei (pompa,filtre,tevi,contor electric special, etc)

Dar poti face o piscina din caramida (in pamant) de maxim 1, 5 m inaltime si cativa metri latime ce poate fi acoperita cu o membrana, daca nu iti permiti sa construiesti un sitem modest de filtrare si recirculare a apei (o pompa si un filtru cu nisip), in caz ca nu te pricepi la chimie pentru a adauga clor si alte chimicale necesare pentru a pastra ph-ul ideal al apei pentru a preveni dezvoltarea microbilor si algelor, va trebui sa golesti piscina saptamanal.

Sau poti cumpara o piscina gomflabila http://static.cauti.ro/......_497_1.jpg

| Neighborhood a răspuns:

Pai... sapi piscina frumos, cam la 1.60 (adica cat vrei) pui plasa de buzau pe, peretii groapei, chiar si jos. Dupa aia faci cofrag, si bagi ciment. dupa ce se usuca, dai o vopsea albastra, ca cerul. ASA SE FACE LA TARA big grin Oricum te costa. sa o vezi cu apa in ea pe te poate costa cam in jur de 7000 RON

| Drobota_Mihai_1988 a răspuns:

Eu am reusit sa imi fac propria piscina urmand metodele de aici http://cumfacsa.ro/casa-gradina/cum-sa-construiesti-o-piscina

| MaroonMary a răspuns:

Cea mai ieftina piscina pe care am vazut-o este cea din lemn - gasesti si modele de inspiratie si informatii despre piscinele din lemn pe Hobbit - http://www.hobbit.ro
Alte piscine ieftine pe care le-am vazut sunt cele din otel galvanizat, pe care le poti comanda sub forma de kit complet si le poti monta singur. Gasesti informatii si despre etapele de constructie si despre piscine pe http://www.piscineingropate.ro dar si pe Hobbit.

| devilboy a răspuns:

O piscina din pvc cam 8/4 cu 1.5 adancime costa de la 8000E in sus ( nu stiu cat de accesibila poate fi la pretul asta) una din beton cam de la 12000 in sus. Am socotit cam cat m-ar duce daca o fac eu din beton dimensiune 8/4 cu 2 m adancime.gropa de sapat cam 400e.acum sunt 2 variante sa o faci cu beton sau caramida.betonul (cam 15mc)costa undeva la 800e iar caramida cred ca mai putin n-am calculat. daca o faci cu beton mai costa si lemnul pentru cofraj vreo 300e.plasa de sarma pe jos si pe pereti 150e.sistemele de curatare filtrare intretinere cam 1500e.mozaic cam 800e sau liner 1600e.mie mi se pare mult mai ieftin decat una de pvc nemaivorbind de una din beton facuta de o firma