| dana_8812 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva sa calculez cate coli de tabla sa cumpar pentru o casuta de 9m lungime, 6 latime casa e in 2 ape cu capriori de 6 m lungime si tabla de 2m pe 90 cm\

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din dimensiunile aratate rezulta ca ai de acoperit 108 mp(9x6x2). Daca tii seama ca o coala acopera util cca 1, 657 mp(am scazut 5 cm din lungime si latime), atunci ai nevoie de cca 65 coli.

| Zenithf a răspuns:

Este ceva cam ciudat aici, de obicei panta acoperisului este 1/1, dar din inaltimea capriorilor rezulta dublu, 2/1. Latimea acoperisului este de 2 x ipotenuza triunghiului dreptunghic cu catetele 3. 5 (jumate din latimea casei + streasina) si 6. 5 (inaltimea capriorilor + grosimea grinzilor pe care sunt fixati caprorii si grosimea altor elemente ale sarpantei). Rezulta aprox 15 m.
Deci suprafata acoperisului va fi in jur de 135 mp.
Acuma, daca foile de tabla se pun de-a lungul, in 15 m intra 15/1. 95 = 7. 7 foi, adica 8 foi, si in 9 m intra 9/0. 85 = 10. 6, adica 11 foi, de unde rezulta ca ai nevoie de 88 foi.
Daca foile se pun de-a latul, in 15 intra 18 si in 9 intra 5, adica 90 foi.

| clauss a răspuns:

In jur de 60 de coli si nu uita sa cumperi si izolatia de carton care vine sub tabla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca lasi stresina 50 cm si parti laterale la fel 72 coli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din intrebare se deduce ca este vorba de tabla CUTATA care ar alt mod de calcul.
Din latimea tablei se scade - o ondula - care se suprapune. Asta nu putem calcula noi deoarece nu stim dimensiunile ondulelor.
Din lungime se scade min 10-15 cm suprapunerea, in functie de panta acoperisului.
Deoarece tabla se pune tesut, vor fi table care se taie pe lungime si din care ramin bucati nefolositoare deoarece nu se mai potrivesc nicaieri.
Daca spuneati dimensiunile clar si corect va puteam face un calcul, asa nu.
In tot cazul, calculul nu se face strict matematic ci pe desen si calculind.
ioandelasal. gresit calculata suprapunerea pe latime.
Zenithf - gresit, nu se poate pune tabla "de-a lungul " deoarece ar fi impotriva scurgerii.
Poate reveniti cu dimensiuni mai corecte si precise ale acoperisului.
Mai tineti cont ca va va trebui si tabla plana pentru sorturi sau inchideri, cos, coama... ( adolf )