| pensionarul a întrebat:

Masina de spalat cu bule Daewoo z5, 5 ne se invarte inapoi.Nu are frana de cuva pusa.Cum se demonteaza cuva sa vad rulmentul poate este spart sau ceea ce blocheaza acest sens de rotatie.Multumesc!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Daca se roteste deja usor si bine intr'un sens, atunci nu are nimic la rulment.Rulmentu daca ar fi ceva rau la el nu s-ar invarti bine in nici un sens.
Sensul de rotire este dat de calculatorul masinii, nu de rulmenti sau mai stiu eu ce altceva.
Deci problema ta este ori bordu, calculatoprul masinii ori motorul electric ce roteste cuva.
Daca ai manualul masinii cauta la sfarsit undeva ai defectiuni sau cum sor numi in romana.Acolo o sa gasesti ce trebuie sa faci sa afli problema.Mai exact masina se diagnostigheaza singura,dar trebuie sai dai tu ceva comenzi,tinaind apasate anumite butoane.
Asta depinde de la masina la masina, de la brand la brand, dar toate au asa, ma refer cele care au display, pe acel display dupa ce apesi butoanele ce spune in manual, iti va aparea un cod.Stiind acel cod, te duci tot in manual si cauti codu, iar in dreptul lui scrie posibila problema.
Asta e tot.nu are rost sa desfaci cuva, rulmenti.Rulmentu ala e perfect nu are nimic,iti garantez asta,daca cuva se roteste intr'un sens ce spui tu si fara probleme,adica fara zgomot si usor.
La masinile astea totu este controlat de acel bord, sau calculator, de la apa, incalzire, scoate apa, etc totu este din acel bord.