| didutu_6969 a întrebat:

Mi am cumparat de la magazin pamant pentru flori. Am pus floarile, s-au prins doar ca dupa un timp pamantul a facut un strat verde la exterior si au inceput sa se usuce.
Vi s-a intamplat vreodata asemenea lucru? Cum ati procedat? Cum tratezi pamantul pentru microorganisme.

2 răspunsuri:
| rey a răspuns:

laughing in primul rand nu cumperi orice pamant ci unul cu pH cat mai apropiat de 5, 5 probabil ca e muschi sau mucegai, poate a stat doar in umbra sau este prea bogat in substante minerale, nu prea ai ce-i face caci necesita analize prea scumpe. parerea mea.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Am patit la fel prima data, apoi cineva m-a invatat sa-l amestec cu alt pamant.E suprasaturat cu substante nutritive si insecticide.Ei nu specifica necesitatea amestecului, considerand ca toata lumea stie regula de baza:adica, in ghivece nu se schimba niciodata toata cantitatea de pamant, ci se pastreaza 30-40% din cel vechi.Aceasta cantitate o pui intr-un vas vechi, gaurit, pus in altul mai mare.Torni apa clocotita peste pamant si dupa ce apa se raceste, ridici vasul cu pamant deasupra celuilalt, sa se scurga in el.Apa scursa o vei folosi la primele udari ale plantei, caci are substantele nutritive din pamantul oparit.Acest pamant oparit si racit, se amestece cu pamantul nou.In ghivece, pentru o buna aerisire se pune un strat cam de 2 cm de nisip spalat, vasul trebuie sa aiba o farfurioara corespunzatoare dedesubt, in care i se pune apa.Fiind gaurit, planta se va hrani singura, cu cat are nevoie, iar deasupra se pune f putina.