| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au murit doi bonsai pana acum, si vreau sa-mi iau altul. Voi cum faceti sa-i ingrijiti?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Este posibil ca bonsaiul tau sa se fi uscat din cauza aerului uscat din locuinta ta (pe timp de iarna)
Trebuie ca primavara sa-i schimbi pamantul si sa nu-l uzi insistent(cu exces de zel) ca-i axfisiezi radacinile.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Majoritatea bonsailor de interior au nevoie de un loc puternic luminat, insa toti trebuie protejati de soarele fierbinte de vara. Ca regula generala, o perioada petrecuta afara, vara, este benefica, insa trebuie ca sa-i adaptati intai, scotandu-i cate putin afara, pana se obisnuiesc, crescand treptat durata, pana ii puteti lasa afara tot timpul verii, insa trebuie feriti de soarele fierbinte de la amiaza. Bonsaii se uda numai atunci cand pamantul se usuca la suprafata. Daca vasul este mic trebuie udat mai frecvent respectand regula de mai sus. Este bine sa se foloseasca apa de ploaie. Se poate scufunda ghiveciul, uneori, cu caracter ocazional, intr-un vas cu apa pentru scurt timp. La bonsaii din interior este utila pulverizarea frecventa a frunzelor.Este eficienta metoda de a aseza ghiveciul intr-o tava cu prundis. La o perioada de 2-3 ani se schimba pamantul si atunci trebuie scurtate radacinile cu cca o treime, iar compostul inlocuit este cam 1/2. Atentie pentru bonsai nu se poate folosi orice fel de pamant ci, numai un compost special pentru bonsaii pe care puteti sa-l procurati de la unitatile specializate. Daca veti cumpara un bonsai care are frunze cazatoare, pe timpul iernii, trebuie pastrat intr-o camera racoroasa. Si pe parcursul cresterii, bonsaiul trebuie tuns pentru a-i mentine forma, iar crengutele subtiri trebuie ciupite, acest procedeu se obisnuieste a fi facut vara, pentru intretinerea aspectului unui arbore.
Sper ca acum ai aflat mai multe despre bonsai si vei putea sa te bucuri de frumusetea lor. Succes.

| mioara a răspuns:

INTRA PE WWW.GRADINAMEA.RO

| georgesur a răspuns:

... vorbesc cu el!winking

| d3rutat a răspuns:

Arunca o privire pe http://bonsaiclub.ro

| d3rutat a răspuns:

Am avut si eu nevoie de ajutor la un moment dat si am gasit urmatorul site cu informatii despre bonsai: Bonsai Club Romania http://bonsaiclub.ro Poate te ajuta si pe tine! :)