| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a pigmentat, exfoliat, înflorit și ruginit partea interioară de culoare argintie a țiglei metalice de pe imobil, în condițiile în care au fost respectate toate condițiile din certificatul de garanție. Producătorul se disculpa. Societatea care mi-a vândut tigla metalica este sancționat de ANPC și face contestație la procesul verbal de contraventie, seria ANPC, NR. 906917 din 04.12. 2019, fiind înregistrat dosarul cu nr. 443/298/2019, la Judecătoria Sebeș.
In cauză producătorul primește de la mine, două bucăți de tablă afectata, efectuează o expertiză proprie, care este subiectivă. Solicită instanței efectuarea unei expertize tehnice.
In prezent anularea procesului verbal de contraventie se judecă.

Mai există cazuri asemănătoare, privind apariția ruginie pe tigla metalica, indiferent de producător?
Ce a-ți făcut în acest sens, în vederea remedierii problemei?

Răspuns Câştigător
| Mihai085 a răspuns:

Cel mai probabil este o țiglă metalică de proasta calitate care posedă un strat prea subțire de zinc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa scrii pe un forum de avocati, nu aici, ca nu avem avocati prin preajma sau specialisti in domeniu.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Poate sunt persoane care au pățit așa ceva și au reușit să își rezolve problema.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi voie sa ma indoiesc!
Daca sunt cativa care au patit asta, ce sanse sunt sa vina pe un forum unde sunt 90% copilasi si sa puna intrebari legale?
Eu l-am sfatuit sa nu piarda timpul aici, ca sunt formuri cu avocati, unde primeste raspunsul corect si la obiect, pe problema lui.

Uite aici, avocati online si gratuiti:
https://www.facebook.com/avocatonlineromania
http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

| Bizon95 a răspuns:

"Mi s-a picmentat, exfoliat, înflorit și ruginit partea interioară de culoare argintie a țiglei metalice de pe imobil, "

m-ai piedut la RUGINIT, rugina se aplica NUMAI LA FEROMETALE (metale care contin fier), NU SE APLICA LA "TIGLA" (tigla e un material CERAMIC, care NU contine NICI UN FEL DE METAL... OARECARE)

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Nu ai descoperit încă tigla metalica?

| Mihai085 a răspuns (pentru Bizon95):

Este țiglă metalica!