| Dobrinx a întrebat:

Nu stiu daca e buna categoria, dar ma grabesc. Azi lipeam ceva cu un lipici, pe lipici scrie " Adeziv Cianoacrilat" si din greseala, nu stiu cum, au sarit cateva picaturi pe laptop, atat pe tastatura si pe/langa mouse, cat si pe ecran. Cu ce pot sa scot acest lipici?!?, va rog repede, din cate stiu, lipiciul in general arde... FUNDA cine ma ajutaa, e urgent!

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Lipiciul cianoacrilat este cunoscut ca Super-Glue. Nu il poti scoate din pacate, nu exista solvent care sa il dizolve (am incercat : acetona, diluant, Alcool etilic, alcool izopropilic, solutii de scos piatra si rugine etc. NU au mers). Chestia asta dizolva cumva suprafetele si le "sudeaza". Singura metoda care merge este indepartarea mecanica (raschetare). Adica iei ceva ascutit si incerci usor indepartarea lipiciului. O sa observi ca se va desprinde si din suprafata materialului. La tastatura si mouse este mai usor sa faci asta, dar la ecran e fff delicat.

1 răspuns: