| slumdogg a întrebat:

Oare daca as planta samburi de rambutan s-ar prinde intr-un ghiveci cu pamant de al nostru? Voi ce spuneti? Aceste fructe exotice au sanse sa creasca?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am samburi de litchi pusi in tip "sera" (intr-un borcan cu vata inmuiata in apa si vreo 4 samburi si acoperit cu capac la loc cald), mustatile apar greu din cate a inteles si dupa 1-2 luni, abia apot ii voi planta in pamant. Cu toate ca se pot planta si direct.
Poti pune in pamant la temperatura pe care o ai in casa, nu se recomanda sa fie frig si nici curent, ii vei pierde. Cand planta va creste, vara ii scoti afara si iarna in casa. Eu am un avocado de 4 ani care s-a inaltat chiar foarte frumos. Afara il scot cand temperaturile ajung 15 grade atat noaptea cat si ziua, sub nu este recomandat. Cauta si pe Youtube ori pe internet despre acesti samburi si ingrijirea lor.

| Nonolita a răspuns:

In pamantul nostru (sau altul) s-ar prinde. Dar clima este cea mai importanta. El creste in zone tropicale, nu cred ca ar rezista iernilor noastre.