| Rinder_Vlad_1981 a întrebat:

Pentru o terasa as vrea sa pun beton cu armatura. vreau sa fac reteta cu 12 galeti de 25 kg balast si 1 sac de ciment 40 kg. pentru o suprafata de 30 mp cati mc balast imi trebuie si grosimea de 5 cm? stiu ca 1 mc balast este 1, 6 -1, 7 tone balast.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Eu cred si e parerea mea ca cel mai bine este sa cumperi betonul gata facut de la o balastiera sau cum se numeste.Tu sa faci acasa beton de calitate ca si aia nu poti.Conteaza f mult pentru betoane calitatea materialelor folosite.cei de la balastiera folosesc materiale bune,in sensul ca de ex sa luam piatra ei folosesc piatra data prin sita, de o anumita marime, toate pietrele la fel de aceiasi dimensiune.Un beton bun asta trebuie sa aiba piatra toata piatra la fel, nisipul la fel si apa se pune o anumita cantitate de apa.Un beton este mai bun cu cat pietrele is mai mici.Tu banui ca folosesti piatra adusa asa cu nisip amestecata, pietre mari, mici la gramada.Betonu tau no sa fie niciodata ca cel de la balastiera.Ca urmare eu zic ca e mai bun sa cumperi de acolo si un beton din ala ceva mai tare, le spui pentru ce vrei si ei stii cam ce tip de beton ai nevoie.Grosimea aia de 5 cm este mica zic eu, e mai bun stiu si eu acolo un 10 cm.Dar acum tu faci cum crezi sau de ce bani ai, dar un beton nu e ceva scanduri le bati in cuie daca nu-i bun le scoti le bati iar, betonu l-ai turnat la revedere asa ramane.Ok de reteta nu stiu, daca cauti pe net vei gasi retete nu de la lumea ci retete asa cum spune cartea insa aia asa dau reteta cum am arata eu sa ai piatra la fel nisip cernut spalat bla bla.Referitor la cati mc ai nevoie aia e simplu. 30mp x 0, 05 si ai 1, 5 mc de beton.Dar la 5 cm grosime ceara dei terasa eu spun ca o sa crape betonu ala indiferent cat fier vei pune.Un beton cu cat e mai gros cu atat ai sansa sa crape mai greu sau deloc, dar depinde si de tipul de beton. Oricu bafta.