| asaasa a întrebat:

Plăcile de tapet autoadezive merg puse peste vechiul tapet (din acela care se poate spăla)?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu merg, fiindca cel vechi se exfoliaza si cade, fiindca este deja uscat si cu greutatea celui nou pe el, va cadea in scurta vreme.
Tapetul vechi trebuie curatat si apoi instalat cel nou.

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu.Tapetul se dezlipeste in timp, astfel ca adezivul cedeaza de la umiditate si alti factori.Iar adezivul pentru noul tapet trebuie sa fie pus pe o suprafata care adera foarte bine.

| trini2023 a răspuns:

Plăcile de tapet autoadhesive pot fi instalate peste tapetul existent, inclusiv tapetul lavabil, atâta timp cât suprafața este netedă, curată și pregătită corespunzător. Cu toate acestea, există câțiva factori de luat în considerare înainte de a aplica plăci de tapet auto-adhesive pe tapet existent:

1. Starea tapetului existent: Asigurați-vă că tapetul existent este atașat ferm la perete și în stare bună. Dacă există secțiuni slabe sau deteriorate, cel mai bine este să le reparați sau să le îndepărtați înainte de a aplica plăcile autoadhesive.

2. Suprafața trebuie să fie netedă și liberă de orice zgârieturi, texturi sau modele ridicate care ar putea afecta aderența plăcilor autoadhesive. Dacă tapetul existent are o suprafață puternic texturată, poate fi necesar să-l îndepărtați sau să utilizați un liner de perete adecvat înainte de aplicarea plăcilor autoadhesive.

3. Curățenie: Asigurați-vă că tapetul existent este curat și liber de murdărie, grăsime sau orice alte contaminanți care ar putea împiedica aderența plăcilor autoadhesive. Curățați bine suprafața și lăsați-o să se usuce complet înainte de a continua cu instalarea.

4. Compatibilitate: Verificați instrucțiunile și recomandările producătorului cu privire la compatibilitatea plăcilor de tapet autoadhesive cu tapetul existent. Unele produse pot funcționa mai bine cu anumite tipuri de tapet decât altele.

Este întotdeauna o idee bună să citiți și să urmați instrucțiunile specifice furnizate de producătorul plăcilor de tapet autoadhesive pe care intenționați să le utilizați. Aceștia pot avea orientări sau considerații suplimentare bazate pe caracteristicile produsului lor. https://rebrand.ly/ui2wn2l