| 123sar a întrebat:

Poate cineva sa-mi dea cateva indicatii despre procesul tehnologic de execure a unui put?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ca un rezumat ultra-extra-mega rapid, ca n-am chef de detalii la ora asta (Google are, cauta acolo):
1. daca vrei put de apa, e vreo 3 milioane metrul sapat (including teava de plastic finala si pietris de filtare)
2. Procesul e simplu: se folosesc tevi autofiletante, actionate hidraulic sau pneumatic sa se roteasca. Prin mijlocul lor e pompata apa de curatare, care se refuleaza prin afara tevilor, ca sa aiba si rol de lubrifiere, si rol de extractie praful macinat de freza.
freza are trei capete, in forma de sfera, prevazute cu dinti de vidia, si prin rotire polizeaza incet si sigur roca.
Roca e extrasa intr-o groapa, drenata, apa se re-utilizeaza in proces.
La sfarsitul procesului se introduce segmente de tub de plastic, autofiletante, prevazut cu fante de colectare apa la partea inferioara, apoi pietris de fixare/drenare, si gata!
PS. Daca vrei put petrolier, nu stiu, eu am data numai de apa la mine in curte happy

| 123sar explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc de timpul si de informatiile date care, intr-adevar ma ajuta sa imi formez o imagine per ansablu a intregului proces de forare a unui put de apa...

1 răspuns: