| Florian_Niculae_1985 a întrebat:

Pompa de la hidrofor(cu ejector) se invarte si nu scoate apa, doar cand o bag in priza la pornire "scuipa" cc 100mll in presiune dupa care pauza se invarte in gol. AJUATI-MA CU UN SFAT CU O PARERE! stie cineva?

Răspuns Câştigător
| DragoStefaN a răspuns:

Asta inseamna ca se dezamorseaza. Verifica daca nu e sparta si isi trage aer pe undeva.

| Florian_Niculae_1985 explică (pentru DragoStefaN):

Cum sa verific daca e etans circuitul? si cum pot sa aflu pe unde trage aer?

| DragoStefaN a răspuns (pentru Florian_Niculae_1985):

Mai este o rezolvare. Ai verificat daca cumva ti-a scazut nivelul apei sub pompa? Ai incercat sa o bagi putin mai adanc?

Daca da atunci o verifici vizual, o scoti si o bagi intr-un recipient mare plin cu apa in care ii faci teste pentru ca asa vezi mai bine.

PS: Nu ai specificat ce fel de pompa este, eu acum vorbesc de cea submersibila.

| Florian_Niculae_1985 explică (pentru DragoStefaN):

Pompa de hidrofor, acum lucrez la ea, am gasit in ejector o bucata de plastic de la sorb, si schimb garniturile de imbinaturi, revin cu detalii

6 răspunsuri:
| xanax7040 a răspuns:

Problema este ca nu este amorsata...adica plina cu apa inainte de pornire si nu trage apa ci creeaza vid si iti da numai aer.

| NapoleonTunat a răspuns:

S-ar putea ca in pamant sa fi intrat niste resturi de fosile daca locuiesti in zona montana si acestea sa blocheze pomparea apei in casa.

| Florian_Niculae_1985 explică:

S-a rezolvat, va multumesc pentru info