| Illuminati2016 a întrebat:

Pot folosi un condensator sa stabilizez tensiunea la un corp cu tub fluorescent 28w cu balast electronic, deoarece tot palpaie si e enervant? Condensatorul este 250V, 8 microfarazi

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu te ajută la nimic dacă pui acel condensator. Dimpotrivă, riști să îți bubuie în față...

| Illuminati2016 explică (pentru mihai69):

Ei nici chiar asa

| Balalau95 a răspuns:

Electronica nu stiu, dar tuburi fuorescente, am experienta, nu scoala si cred sincer ca trebuie sa schimbi starterul, din cauza aluia palpaie, eventual cu unul scump, stiu ca si eu am pus ieftine si nu au tinut mult, chiar am schimbat tubul la un moment dat si era din starter

| Illuminati2016 explică (pentru Balalau95):

Dar daca ti-as spune ca balastul asta este electronic si nu are nevoie de starter, m-ai crede?

| Balalau95 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Daca ti-as spune ca tuburile fluorescente, AU nevoie de starter
cine crede pe cine?

| Illuminati2016 explică (pentru Balalau95):

Stiu ca au nevoie dar doar daca au balast magnetic din ala greu