| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu vrea sa isi faca mini-sera in balcon, sa cultive cateva fructe si legume, in afara de rosii cherry, ceapa, ardei iute, salata si capsuni, ce alte fructe si legume s-ar putea creste in balcon?

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Tehnic orice daca temperatura, umiditatea, spatiul si lumina sunt pregatite corect.De ce nu o face pe acoperis totusi, mai mult spatiu si conditii mai usor de obtinut decat in balcon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hm,avand in vedere efortul pe care il depunde, poate sa faca asta sa nu se plictiseasca.In balcon e spatiu mic ( banuiesc, adica ce balcon ai? :s ) si o sa ai putina productie, orice pui trebuie udat, etc.Sa fiu sincer,mai bine cumperi,daca e asa cum am zis eu, dar mai da-mi detalii, nu prea imi dau seama ce balcon e, de ce vrea sa faca, etc

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Castraveti. Dar sa-i urce pe sirma, nu culcati ca in gradina. Urcati, vor avea chiar mai multa lumina si vor creste mai bine.

| florinflorescu a răspuns:

Foarte ingenios prietenul tau nimic nu se compara cu legume si fructe sanatoase. Ar mai putea planta ardei grasi, patrunjel, leustean, usturoi, morcov si pastarnac daca poate pune pamant cam 15-20cm inaltime, castraveti si fasole daca poate sa le inalte pe tije sau chiar pe perete. Mult soare sau lumina si apa din belsug, nu cred ca vrea productie ci pentru consumul propriu, astfel poate obtine cate un pic din fiecare. Mult succes.

| dragosh57 a răspuns:

Cartofi, ii pui in bidoane de 5 l, verdeata, salata, marar si patrunjel

| Xenuri a răspuns:

Depinde de spatiul pe care il are el pe balcon daca are putin mai mult spatiu cred ca ar putea creste cartofi, lamaie dar lamaia trebuie tinuta mai mult in casa! Sper ca te-am ajutat Funda?