| anonim_4396 a întrebat:

Cam cate calorii ar avea o salata de legume ce contine: salata verde, ardei gras, 2 rosii mai micute, jumatate de ceapa, si jumatate de castravete cu putin otet si putina sare?

Răspuns Câştigător
| alex0110 a răspuns:

Aproximativ 107. Uite:
-1 salata verde(250 g)=17 calorii+
-1 ardei gras galben = 27+
-2 rosii (1 buc= 90g) = 18*2=36+
-1/2 ceapa = 42/2 = 21+
-1/2 castravete = 12/2= 6==> 107 calorii (otetul si sarea nu cred ca se pun). Uite aici un link util http://calorii.oneden.com/.

| Zenithf a răspuns (pentru alex0110):

Si pentru digestia unei portii de salate, corpul consuma 250-300 calorii, poate si mai mult. Asta este mancare asa zisa "cu aport caloric negativ", adica mancare pentru procesarea careia corpul consuma mai multa energie decat primeste.
Si in afara de asta, legumele au si o gramada de minerale si vitamine...

| alex0110 a răspuns (pentru Zenithf):

Da, dar el a intrebat strict cat are o salata.

3 răspunsuri:
| Dangel a răspuns:

Putine...Foarte putine.Mananca ca disperatu/disperata(cacofonie intentionata) si n-o sa te ingrasi nici un sfert de kilogram. Dimpotriva iti face corpul mai sanatos si elimini mai multe toxine. Daca toti doctorii recomanda salatele astea in exces cred ca iti dai seama cam cate calorii ar avea.Si din cate stiu eu maxim 50.
Bafta sper ca te-am ajutat.