| cretzufinish a întrebat:

Primula (floarea aceea de primavara) rezista doar primavara? Sau nu am ingrijit-o eu prea bine si s-a ofilit? Voi ce stiti? Vreau sa stiu ce fac cu ea: o arunc sau o pastrez pana la primavara viitoare in speranta ca va creste din nou din radacini? thinking

Răspuns Câştigător
| elisa_2627 a răspuns:

Exista primule cu inflorescenta primavara si tot timpul anului. Ce ai tu... daca au trecut florile si este cu frunzele lunguiete atunci este primula de primavara, nu o scoate din pamant la primavara infloreste din nou.Primula care infloreste tot timpul anului este cu frunzele rotunde si florile au tija mai inalta si se face ca o tufa cu florile deasupra frunzelor.Este bine sa cauti aceasta primula in florarii, nu este pretentioasa si este spectaculoasa prin florile sale.

6 răspunsuri:
| ☆ Danny☆ a răspuns:

Pune-o in pamant iti v a creste la loc primavara fiitoare...Este o planta ce rezista doar primavara! Pwp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primula rezista in gradina fara probleme. Eu le am de 3 ani si acum sint inflorite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o aruncati o plantati in pamant afara si o udati bine pana isi revine pentru ca la anul va iesi din pamant mai viguroasa. eu am 50 de primule diverse culori

| Aurelia_6050 a răspuns:

Poate gasesti raspunsul la intrebarea ta aici: http://www.gradinamea.ro/Primula_2397_536_1.html

| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Pai trebuie tinuta la o tem care sa nu fie nici frig nici cald undeva intre 20 mxim da maxim 25 de grade... udata odata la 3 zile si poate are viermisori in pamantwinking

| demilovatobianca a răspuns:

rolling on the floordoamne daca zice ca e de primavara. infloreste primavara si se ofileste vara deci o arunci si la primavara ei alta.parerea mea